Slide item 5 .

rz130217

Aż 9,5 mln zł miasto wyda w tym roku na inwestycje. Niektóre z nich zostały zgłoszone przez mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego podczas spotkań z burmistrzem Zbigniewem Kotem.

6,5 mln zł. Będzie kosztował montaż małych instalacji odnawialnych źródeł energii. Zostaną one zamontowane w 400 gospodarstwach domowych. 2,2 mln zł. pochłoną prace rewitalizacyjne w parku Potockich, który odzyska blask z dawnych lat. Powstaną m.in. nowe kompozycje zieleni oraz oświetlone aleje spacerowe.

Znacząco poprawi się stan dróg. Nowy chodnik wraz z oświetleniem pojawi się pomiędzy ulicą Staromiejską a ul. Zarówie. Kompleksowej modernizacji zostanie poddana ulica Drohicka. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach rządowego Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Jej koszt to ponad 2 mln zł, z czego połowa zostanie sfinansowana z budżetu miasta i powiatu bialskiego.

Wyremontowane zostaną także ulice: Warszawska, Wita Stwosza, Słoneczna, Lipowa, a także chodniki przy ul. Pleszczyńskiego i w osiedlach wielorodzinnych Zarówie i Warszawska. Przy ul. Jelnickiej wybudowane zostaną garaże. Rozpocznie się też budowa kanalizacji deszczowych w ulicach: Pułaskiego, Pszennej i Adamki (kontynuacja) oraz kanalizacji sanitarnych w ulicach: Kościuszki, Kolejowej, a także bocznych od ulic Zadworna i Adamki.Pojawi się oświetlenie w ul. Krysińskiego, a przy ulicy Nadbrzeżnej nowoczesny plac zabaw dla dzieci.

Powstaną również projekty oświetlenia placu Dworcowego, ul. Tuliłowskiej i parkingu przy ul. Łukowskiej, a także chodników przy ulicach: Topolowa, Górna, Piłsudskiego i Tuliłowska (ścieżka rowerowa). Ulice: Pszenna, Akacjowa, plac Dworcowy i Modrzewiowa doczekają się projektów budowlanych przebudowy. Po raz pierwszy w historii miasta pojawi się budżet obywatelski w wysokości 100 tys. zł oraz dotacje dla Zarządów Ogrodów Działkowych – po 10 tys. zł i Młodzieżowej Rady Miasta – do 20 tys. zł.

Wielkość kwot przeznaczonych na inwestycje może znacząco wzrosnąć, gdyż na rozstrzygnięcia czekają wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych na termomodernizację basenu, budowę warsztatów terapii zajęciowej, prac konserwatorskich w pałacu Potockich oraz modernizację kina Sława. Samorząd zabiega także o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki planowanej kompleksowej modernizacji krytej pływalni. Wszystkie zaplanowane działania są realizacją zamierzeń zrównoważonego rozwoju naszego miasta.