Hotspoty

30 czerwca 2013r. zakończono realizację projektu „Regionalna Sieć Szerokopasmowa Lublin północny – wschód”, w ramach którego na terenie Międzyrzeca zamontowano 12 hotspotów. Można się z nimi połączyć za pomocą urządzeń z bezprzewodową kartą sieciową, takich jak komputer, tablet, laptop czy smartfon. Jest to sieć otwarta, czyli może z niej korzystać każdy. 

Na dzień dzisiejszy działają hotspoty na Urzędzie Miasta, MOPS-ie, Pałacu Potockich, ZPO nr 2, ZPO nr 3, ZPO nr 1, LO, ZSE, na budynku wypożyczalni nart na Międzyrzeckich Jeziorkach, na Starostwie Powiatowym przy ul. Warszawskiej 32 i Szpitalu Powiatowym. Wkrótce zostanie uruchomiony hotspot, na bloku przy ul. Brzeskiej 57B. 


Po podłączeniu się do sieci po raz pierwszy – wybierając na liście dostępnych sieci „Regionalna Sieć Bezprzewodowa”, należy uruchomić przeglądarkę internetową. Wyświetli się strona na której należy się zarejestrować, podając login, hasło i adres mail, na który wysłana zostanie informacja o rejestracji. Następnie trzeba wpisać kod z obrazka, przeczytać i zaakceptować regulamin oraz przesłane dane. Po zalogowaniu uzyskujemy godzinny dostęp do internetu. Po tym czasie, żeby nadal korzystać z internetu, należy ponownie się zalogować. 

W ramach projektu w którym uczestniczą powiaty bialski, lubartowski, parczewski i radzyński. zbudowano 15 masztów, które są podstawą funkcjonowania sieci szerokopasmowej. W Woli Sernickiej powstała serwerownia – centrum zarządzania siecią, a w powiatach zbudowano stacje przekaźnikowe. Na system radiowy składa się 410 terminali odbiorczych CPE wraz z przełącznikiem i Access Pointem (hotspot), dzięki którym mieszkańcy i goście będą mogli korzystać z internetu. Są one zamontowane na jednostkach użyteczności publicznej (urzędy, szkoły, remizy, szpitale itp.). Urządzenia te działają w paśmie 2,4 GHz (802.11 – WiFi), więc można z nich korzystać przy pomocy laptopów, smartfonów i telefonów komórkowych. 

Ponadto, w ramach projektu instytucje publiczne będą mogły korzystać z 400 bramek VoIP. Oznacza to, że będzie można wykonywać bezpłatne połączenia internetowe za pomocą tradycyjnego telefonu, co przełoży się na zmniejszenie kosztów w jednostkach administracji. Administratorem sieci jest Wydział Starostwa Powiatowego w Parczewie, które jest liderem projektu.