Городская публичная библиотека

                                                  bip      fbnowelogo    

0
0
0
s2smodern

Od kilku dni mamy w Polsce śnieżną zimę, a wraz z nią obowiązek odśnieżania dachów i chodników. Spada on na barki zarówno właścicieli nieruchomości, jak i administracji publicznej.

W mieście odpowiedzialność za utrzymanie czystości i porządku na chodnikach dzieli się między zarządcę drogi a właścicieli nieruchomości. Odśnieżanie dachu i chodnika przylegającego do posesji jest i pozostanie w gestii właściciela przez cały okres, kiedy śnieg stanowi zagrożenie dla pieszych. Niewywiązywanie się z tego obowiązku niestety może nieść za sobą konsekwencje. Jeśli właściciel go zaniedba, to osoby, które przewrócą się i doznają urazu, mogą domagać się od niego odszkodowania. Ponadto naraża się on na mandat do 1500 zł.

Prawo budowlane przewiduje, że do właścicieli i zarządców budynków należy też niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu, stwarzających zagrożenie dla przechodniów i samochodów poruszających się wzdłuż tych budynków. Niedopełnienie tych obowiązków grozi mandatem do 500 zł.

Zimą trzeba odśnieżać nie tylko chodniki i dachy, dotyczy to też pojazdów. Przed wyruszeniem w drogę, nasze auto musi być prawidłowo odśnieżone, a z szyb usunięty lód. Niestety na drogach nierzadko widać, że w pośpiechu kierowcy odśnieżają tylko część auta. Za brak dokładności w odśnieżeniu samochodu i usuwaniu lodu z szyb grozi mandat do 3000 zł za każde z tych wykroczeń. A dodatkowe 200 zł i 15 punktów karnych, gdy spadający z pojazdu śnieg może uderzać w inne auta. Policja ukaże za nieodśnieżone tablice rejestracyjne mandatem w wysokości 300 zł i 8 punktami karnymi, a za nieodśnieżone światła grozi kolejne 300 zł i 8 punktów.

Pamiętajcie, żeby nie odśnieżać auta przy odpalonym silniku, ponieważ w tej sytuacji policjant może ukarać mandatem w wysokości od 100 do 300 zł (zostaje tu złamany przepis dotyczący zakazu używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu oraz zakaz zostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym).

Padający śnieg to udręka nie tylko dla kierowców, ale też dla pieszych. Śnieg jest mokry i ciężki, a spadając z dużej wysokości może zagrażać przechodniom. Dlatego prosimy o szczególną ostrożność podczas spacerów w parku – zalegający na drzewach śnieg może spadać lub powodować łamanie gałęzi.

 

318361297 391040656541240 6550916177393117368 n