История

                                                  bip      fbnowelogo    

0
0
0
s2smodern

W Międzyrzecu Podlaskim powstanie "Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA". To wyjątkowe miejsce stworzymy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. 19 listopada w Drohiczynie, gdzie SOWA już funkcjonuje, odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie tego typu przestrzeni w kolejnych miastach.

Do projektu SOWA zakwalifikowało się 16 instytucji w Polsce, wśród nich Międzyrzec Podlaski, który w Drohiczynie reprezentował zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk - To ogromne wyróżnienie dla naszego miasta, bo konkurencja była bardzo duża. Jestem przekonany, że poznawanie tajników wiedzy poprzez zabawę i eksperymenty to najlepszy sposób edukacji - podkreśla Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza miasta. Małe centrum nauki powstanie w części pałacu Potockich. - Na początku przyszłego roku odbędzie się wizja lokalna przygotowująca nas do urządzenia SOWY pod okiem koordynatora z Centrum Nauki Kopernik – dodaje zastępca.

Centrum Nauki Kopernik otrzymało dotację celową z Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021-2023. Dzięki inicjatywie SOWA w kraju powstaje ogólnopolska sieć lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. Wniosek o takie małe centrum naukowe złożył Miejski Ośrodek Kultury i aplikacja uzyskała pozytywną decyzję.

SOWA składa się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej. CN Kopernik przekazuje każdej placówce wystawę, czyli kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Do dyspozycji każda instytucja będzie miała również majsternię. To z kolei przestrzeń warsztatowa, przeznaczona do zajęć praktycznych, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie i inżynieryjne. Obejmuje wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy, zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Dodatkowo Centrum Nauki Kopernik udostępnia każdej placówce pakiet dobrych praktyk, w tym scenariusze zajęć prowadzonych w ośrodku, pomysły na wydarzenia oraz proponuje dołączenie do jednego z programów. Kopernik oferuje również placówkom wsparcie, współpracę i sieciowanie. Każdej Strefie przekazuje materiał z opisem projektu i rekomendowanymi rozwiązaniami, dotyczącymi jego prowadzenia – dzieli się swoim know-how. Szkoli również w zakresie rozwoju kadry technicznej (techniczna instrukcja obsługi eksponatów, zasady eksploatacji, gwarancji i realizacji ewentualnych napraw) i kadry animatorskiej.

Projekt SOWA ma na celu wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi, przyjaznymi dla uczenia się dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich, by zwiększyć ich kapitał naukowy. Ma również spowodować wzrost zainteresowania nauką w społeczeństwie oraz motywować do wyboru ścieżki edukacyjnej i kariery naukowej. Pokazać, że nauka nie jest zbiorem faktów, ale sposobem zdobywania wiedzy i poznawania świata.

sowa

sowa 4