спорт

                                                  bip      fbnowelogo    

0
0
0
s2smodern

Za nami otwarcie pałacu Potockich. 25 lutego odrestaurowany obiekt odwiedziły tłumy gości, na których czekało wiele atrakcji.

Było zwiedzanie pałacu z Potockimi - z hrabiną Zofią i hrabią Andrzejem), warsztaty kaligrafii w bibliotece pałacowej, a w oranżerii witał gości ogrodnik Potockich – Czesław Goławski (w te role wcielili się aktorzy z grupy rekonstrukcyjnej). Dużym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja Mirosława Maraszka ze Stowarzyszenie Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego o historii miasta oraz pałacu Potockich. Tego dnia, w przeniesionej do pałacu galerii sztuki odbył się wernisaż wystawy w prac Michała Borysa "Międzyrzec znany i nieznany", na której zaprezentowano 40 rysunków prezentujących miasto widziane okiem artysty. Zwieńczeniem wydarzenia był wyjątkowy koncert w wykonaniu artystów Opery Narodowej Teatru Wielkiego w Warszawie – Trio Amabile. 

- To historyczna chwila dla naszego miasta. Dziś oficjalnie otworzyliśmy pałac Potockich. Teraz to prawdziwa perła na mapie Międzyrzeca i całego regionu. To miejsce będzie stanowiło centrum życia kulturalnego w naszym mieście. Stworzyliśmy tu wielofunkcyjną przestrzeń dla kultury, historii i nauki. Przeznaczyliśmy ją też do działań artystycznych – w tym warsztatowych i wystawienniczych. Wierzę, że nasz zespół pałacowo-parkowy tętnił życiem i przyciągał wielu gości. Zapraszam do odkrywania piękna i historii, jakie kryje w sobie ten obiekt – powiedział Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego. Obiekt będzie służył turystom i mieszkańcom. Po wcześniejszym umówieniu się będą mogły go zwiedzać grupy zorganizowane. Obecnie znajduje się tam stała ekspozycja rzeźb Henryk Burzca. Na początku mają w pałacu zacznie funkcjonować „Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA”, którą utworzymy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. To wyjątkowe miejsce, w którym dzieci i młodzież będą mogli się rozwijać i uczyć w ciekawy sposób zostanie urządzone na piętrze pałacu. W planach jest także utworzenie dyskusyjnego klubu filmowego. W pałacu znajduje się stworzona w tym celu sala projekcyjna.

20240225 150648