- Details
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski przyznano podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się we wtorek 29 kwietnia 2025 roku. Decyzją radnych zaszczytny tytuł został przyznany księdzu kanonikowi Dariuszowi Parafiniukowi — duszpasterzowi, społecznikowi, inicjatorowi licznych działań na rzecz integracji i rozwoju naszej lokalnej społeczności.
To wyróżnienie jest wyrazem uznania dla ofiarnej i wszechstronnej działalności Księdza Kanonika, której efekty wykraczają daleko poza ramy posługi duszpasterskiej. Jego otwartość na potrzeby mieszkańców, umiejętność współpracy z różnymi środowiskami oraz niezwykłe zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne miasta czynią go postacią wyjątkową i niezwykle zasłużoną dla Międzyrzeca Podlaskiego.
– Ksiądz Kanonik Dariusz Parafiniuk jest z nami od trzech lat, ale w tym czasie zdążył wnieść ogromną wartość w życie naszej lokalnej społeczności. To człowiek, który potrafi budować mosty – między ludźmi, środowiskami, instytucjami. A takich postaw dzisiaj bardzo potrzebujemy. Jego działalność duszpasterska to nie tylko codzienna praca, ale autentyczna troska o wspólnotę – zarówno duchową, jak i materialną. Doceniam jego zaangażowanie w ochronę zabytków, otwartość na współpracę z miastem i wrażliwość na potrzeby mieszkańców. Tytuł Honorowego Obywatela przyznajemy osobom wyjątkowym – nie za konkretny czyn, ale za to, kim są i jakimi wartościami kierują się w życiu. Ks. Parafiniuk z całą pewnością na to miano zasłużył. – podkreśla burmistrz miasta Paweł Łysańczuk.
Ks. kan. Dariusz Parafiniuk od 1 lipca 2022 roku pełni funkcję proboszcza parafii św. Mikołaja oraz dziekana dekanatu międzyrzeckiego. Dał się poznać jako lider, którego działania służą całej wspólnocie – niezależnie od wieku, poglądów czy przynależności. Pod jego kierownictwem przeprowadzono m.in. kompleksowe remonty kościoła, plebanii, zabytkowych kapliczek oraz utworzono miejsca spotkań dla grup parafialnych. Zmodernizowano system informacji parafialnej, a także zadbano o renowację cennych przedmiotów kultu religijnego.
To również inicjator ważnych wydarzeń religijno-społecznych: międzyparafialnych procesji, miejskich rekolekcji filmowych, mikołajkowego orszaku, koncertów w kościele, czy obchodów patronalnych św. Jana Pawła II – patrona Miasta Międzyrzec Podlaski. Wspiera działalność chórów i scholi, dba o rozwój wspólnot parafialnych i budowanie zdrowych relacji rodzinnych. Jego obecność i aktywność w przestrzeni publicznej znacząco przyczyniają się do integracji społecznej oraz budowania pozytywnych relacji wewnątrz naszej wspólnoty.
- Jestem bardzo zaskoczony. Gdzieś w sercu rodzi się takie poczucie z jednej strony wdzięczności, ale z drugiej strony też wielka powinność do bardzo wzmożonej pracy dla tutejszej lokalnej społeczności nie tylko w wymiarze parafii św. Mikołaja, ale całego regionu, którego Międzyrzec jest centrum. W czasie kiedy w Polsce jest potężny hejt i taka próba poniżenia wszystkiego co wiąże się z działalnością kościoła, w szczególności kapłanów, taki gest ze strony włodarzy miasta jest gestem bardzo odważnym, zasługującym na wyróżnienie – powiedział ks. Dariusz Parafiniuk, dziekan dekanatu międzyrzeckiego.
Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski jest wyrazem uznania dla wielowymiarowej działalności Księdza na rzecz mieszkańców. To także wyraz wdzięczności za wkład w umacnianie wartości religijnych, patriotycznych i społecznych w naszym mieście.
Uroczyste wręczenie tytułu księdzu Kanonikowi odbędzie się 18 maja 2025 roku podczas obchodów Dnia Patrona Miasta – św. Jana Pawła II.
- Details
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi obchodzonego 22 kwietnia uczniowie wraz z opiekunami międzyrzeckich szkół podstawowych z zaangażowaniem uczestniczyli w sprzątaniu terenów wokół szkół oraz przyległych chodników i pobliskich terenów zieleni.
Piękna pogoda dopisała a sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie i przyniosło zadowalające efekty. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.
Wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu przedsięwzięcia, w szczególności Dyrekcjom międzyrzeckich szkół oraz Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Międzyrzecu Podlaskim serdecznie dziękujemy.
https://www.miedzyrzec.pl/en/sdm/23-aktualnosci.html#sigFreeId8c2d75320c
- Details
Zapraszam na posiedzenie XVI Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2025 r. o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Pocztowej 8.
Read more: XVI Sesja IX Kadencji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 29.04.2025 r.
- Details
Świetlica socjoterapeutyczna w Międzyrzecu Podlaskim poszukuje wolontariuszy: zarówno seniorów (emerytowanych nauczycieli) jak i młodzieży do pomocy w nauce matematyki i języka angielskiego (na poziomie poziom szkoły podstawowej klasy 4-8). Jeśli masz trochę wolnego czasu, chęci i wystarczającą wiedzę, którą umiesz przekazać innym - nie zwlekaj! Zostań wolontariuszem świetlicy. Chętni do nieodpłatnej pomocy mogą zgłaszać się do pani Doroty Turskiej, tel. 513 303 290 (w godz. 14-18).
- Details

https://www.miedzyrzec.pl/en/sdm/23-aktualnosci.html#sigFreeId6405430e62
- Details
8 kwietnia w kościele pw. Chrystusa Króla odbędzie się pogrzeb państwowy z ceremoniałem wojskowym śp. sierż. Jana Grudzińskiego ps. „Płomień”, „Parol”. Szczątki żołnierza Armii Krajowej i działacza organizacji konspiracyjnej Wolność i Niezawisłość zostaną pochowane w grobie rodzinnym na cmentarzy parafialnym przy ul. Brzeskiej.
Jan Grudziński urodził się 23 grudnia 1914 r. w Kąkolewnicy. W latach 1936/37 służył w 6. Batalionie Saperów w Brześciu. Brał udział wojnie obronnej w 1939 r. W okresie niemieckiej okupacji był komendantem placówki Armii Krajowej w Kąkolewnicy.
Po wkroczeniu Sowietów na Lubelszczyznę pozostał w konspiracji obejmując w lipcu 1946 r. dowództwo oddziału Samoobrony Rejonu IV Obwodu WiN Radzyń Podlaski. Ujawnił się 4 kwietnia 1947 r. przed komisją amnestyjną w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim.
Prześladowania byłych żołnierzy podziemia antykomunistycznego wymusiły jego powrót do konspiracji. Poszukiwany przez funkcjonariusz UB zaczął się ukrywać.
7 lipca 1947 r. został zatrzymany przez Milicję Obywatelską we wsi Wygnanka. Został ranny w głowę i przewieziony do szpitala w Radzyniu Podlaskim. Pomimo ciężkiego stanu zdrowia, trafił do siedziby PUBP, gdzie przeprowadzono brutalne śledztwo. 30 marca 1948 r. na rozprawie przez Wojskowym Sądem Rejonowym w Lublinie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 7 czerwca 1948 r. na Zamku w Lublinie.Szczątki Jana Grudzińskiego zostały odnalezione w listopadzie 2018 r. w czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzy Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.