Na początku maja w parku Potockich pojawiła się tężnia solankowa. O tym, że powstanie zadecydowali mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2024. Projekt ten zdobył największe poparcie, uzyskując 317 głosów, co stanowiło ponad 50 proc. wszystkich oddanych głosów.
Nowa przestrzeń dla zdrowia i relaksu znajduje się w pobliżu placu zabaw. Tworzy to spójną przestrzeń rekreacji prozdrowotnej. Obiekt jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców, codziennie w godz. 12-19. Jest pod stałym nadzorem kamery. Sama tężnia kosztowała miasto 100 tys. zł, ale do tego dojdą jeszcze koszty utwardzenia ścieżki oraz budowy oświetlenia, które zostanie wybudowane w maju. Wokół obiektu zamontowano ławki, tworząc przyjazne miejsce do odpoczynku.
Realizacja tężni solankowej to przykład skutecznego wykorzystania Budżetu Obywatelskiego, który pozwala mieszkańcom decydować o rozwoju swojego miasta. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu społeczności Międzyrzec zyskał nowe miejsce sprzyjające zdrowiu i integracji mieszkańców.
Skomplikowana praca tężni rozpyla solankę, która na skutek nasłonecznienia i wiatru tworzy tzw. mgiełkę solankową, której wdychanie przynosi same korzyści. Kuracja w tężni solankowej ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Polecana jest przede wszystkim osobom mający osłabiony układ odpornościowy, zmagającymi się z nawracającymi schorzeniami dróg oddechowych, chorobami autoimmunologicznymi i cierpiącymi z powodu niedoboru mikroelementów. Inhalacje pomagają bowiem oczyścić drogi oddechowe – na skutek znacznego zanieczyszczenia powietrza zbiera się w nich szereg pyłów o różnym, często potencjalnie niebezpiecznym składzie. Inhalacje przy tężni to świetny sposób by odprężyć się, odzyskać siły i chęci do działania. Doskonałym sposobem na relaks może być spacer po alejkach wokół tężni lub odpoczynek na ławkach.
Korzystanie z tężni dostarcza wielu niezbędnych mikroelementów, pomaga odzyskać równowagę organizmu człowieka i skutecznie walczyć z wieloma chorobami.
Miasto Międzyrzec Podlaski ogłosiło kolejną edycję Budżetu Obywatelskiego na rok 2026 i zwiększyło pulę pieniędzy. Do dyspozycji mieszkańców jest 150 tys. złotych, z czego 140 tys. złotych może być przeznaczone na zadania inwestycyjne lub remontowe a 10 tys. złotych na zadania społeczne. Wnioski można składać do końca czerwca 2025 r. do godz. 15.30 w sekretariacie urzędu lub za pośrednictwem poczty (decyduje data wpływu do urzędu).