Aktualności
0
0
0
s2smodern

Decyzją Stolicy Apostolskiej z 7 lutego 2023 roku św. Jan Paweł II został patronem Miasta Międzyrzec Podlaski. Główne uroczystości związane z nadaniem naszemu miastu patrona odbyły się 21 maja.

Jest to wydarzenie historyczne i bardzo ważne dla Kościoła Siedleckiego i Kościoła w Międzyrzecu, a także dla samego miasta. Św. Jan Paweł II od dnia dzisiejszego będzie wstawiał się za wszystkimi którzy w Międzyrzecu mieszkają, bez względu na ich stosunek do Pana Boga i Kościoła – mówił podczas uroczystej sesji rady miasta Biskup Siedlecki ks. Kazimierz Gurda. Dzień 18 maja został ustanowiony dniem patrona miasta.

Po sesji w parafii pw. św. Mikołaja została odprawiona Msza św., podczas której ks. Infułat Kazimierz Korszniewicz odczytał Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Jana Pawła II, Papieża patronem Międzyrzeca Podlaskiego.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu Jana Pawła II, przy pomniku Świętego. Nastąpiło tam zawierzenie mieszkańców miasta Panu Bogu przez wstawiennictwo świętego patrona. Zawierzenia dokonali przedstawiciele środowisk zajmujących się upamiętnianiem historii Międzyrzeca Podlaskiego, kapłani i siostry zakonne, samorządowcy, politycy, osoby pełniące funkcje publiczne, przedstawiciele rodzin, szkół, pracodawców i pracowników, a także osoby reprezentujące organizacje i zrzeszenia społeczne działające w naszym mieście.

Tego samego dnia wieczorem odbył się koncert Chóru Miasta Siedlce połączony ze spektaklem solistów Teatru ES pt. „Śpiewnik Papieski”. Uroczystości zakończyły się Apelem Jasnogórskim przy pomniku świętego patrona miasta.

Obchody nadania miastu Międzyrzec Podlaski patrona św. Jana Pawła II to także wydarzenia towarzyszące. W sobotę, 20 maja w Szkole Muzycznej odbyła się konferencja popularno-naukowa pn. „Społeczeństwo obywatelskie w nauczaniu papieża Jana Pawła II”, a po południu na skwerze miejskim - koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW zatytułowany „Św. Janowi Pawłowi II na urodziny”. Ich organizatorem było Integracyjne Centrum Edukacji i Kultury.

W uroczystościach wzięli udział biskupi siedleccy, proboszczowie międzyrzeckich parafii, posłowie i senatorowie, samorządowcy wojewódzcy i powiatu bialskiego, władze miasta, przedstawiciele środowisk kulturalno-oświatowych, sportowych i biznesu oraz mieszkańcy miasta.

 

348893918 252948977283032 2546348764054001600 n

Zobacz także

100 tys. na aktywizację seniorów

23 lipca 2024

Firma Wipasz przeznaczy 100 tys. zł na potrzeby międzyrzeckich seniorów. Symboliczny czek został przekazany władzom miasta i seniorom 14 lipca podczas Dni Międzyrzeca. Burmistrzowi miasta Pawłowi Łysańczukowi towarzyszyli przedstawiciele organizacji...

Uwaga na zwierzęta w trakcie upałów!

23 lipca 2024

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w...

Najlepszy punkt w województwie

01 lipca 2024

Nasz gminny punkt programu Czyste powietrze skutecznie wspiera mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. Miasto Międzyrzec Podlaski znalazło się na pierwszym miejscu w województwie lubelskim w...

Uczestnicy programu Farma w Międzyrzecu!

25 czerwca 2024

Sympatycy znanego show Polsatu spotkają się z jego bohaterami. Już 6 lipca do Międzyrzeca przyjadą prawie wszyscy uczestnicy trzeciej edycji programu Farma. Wszystko to za sprawą międzyrzeczanki – Renaty Zalewskiej,...

Rodzinny piknik w parku

25 czerwca 2024

W sobotę, 29 czerwca zapraszamy na Rodzinny Piknik u Potockich. Impreza rozpocznie się o godz. 16. W programie są między innymi animacje dla dzieci, gra w Bumper Ball (dmuchane kule)...

SOWA w pałacu Potockich już otwarta!

21 czerwca 2024

Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim to kolejne, bo 34 miejsce w Polsce, w którym powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). W poniedziałek 17 czerwca nastąpiło jej otwarcie. Przy „eksponatach”...

Uwaga! Blokada na skrzyżowaniu dróg krajowych

21 czerwca 2024

W dniach w dniach 22 czerwca (sobota) od godz. 08:00 do 27 czerwca (czwartek) godz. 18:00 odbędzie się protest przewoźników na skrzyżowaniu dróg DK2 i DK19, który przewiduje całkowitą blokadę...

Burmistrz Międzyrzeca w zarządzie ZGL

21 czerwca 2024

Podczas obrad Zwyczajnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zgromadzenia Regionalnego Związku Gmin Lubelszczyzny w gminie Jabłonna wybrane zostały wybrane nowe władze na Kadencję 2024-2029. Do zarządu ZGL wybrano burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Pawła Łysańczuka. To...

IV Sesja IX Kadencji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28.06.2024 r.

19 czerwca 2024

Zapraszam na posiedzenie IV Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 czerwca 2024 r. o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy...

Stypendia od marszałka województwa lubelskiego

14 czerwca 2024

Województwo Lubelskie realizuje programy stypendialne będące programami wsparcia finansowego dla zdolnych uczniów (kształcących się w formie dziennej) - "Lubelskie wspiera uzdolnionych 2024-2025" oraz "Lubelska kuźnia talentów”. Nabór o przyznanie stypendiów...