Kultura

Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

ul. Warszawska 37
21-560 Międzyrzec Podlaski
tel. 83 371 78 07, 83 371 39 65
www.kultura.miedzyrzec.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.facebook.com/mokmiedzyrzec
 
Dyrektor: Andrzej Marciniuk
 
 
Miejski Ośrodek Kultury prowadzi podstawową działalność kulturalną. Jego  głównym jest edukacja kulturalna oraz twórcze aktywizowanie środowiska lokalnego.
Pod egidą ośrodka działają stałe sekcje artystyczne, funkcjonujące w wielu dziedzinach sztuki. 
 3
Pracownia plastyczna skupia trzy sekcje: dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które tworzą warunki rozwoju wrażliwości estetycznej młodych ludzi i umożliwiają wspieranie indywidualnych talentów malarskich. Aktorskie pasje  można rozwijać podczas stałych zajęć dla dzieci i młodzieży w Grupie Teatralnej „13”.  Pracownia multimedialna oferuje zajęcia fotograficzne zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych z niezwykłym zmysłem obserwacji rzeczywistości. Edukację muzyczną i wokalną zapewnia sekcja muzyczna MOK obejmująca naukę śpiewu i gry na instrumentach. Dzieci i młodzież lubujące się w tańcu mają możliwość korzystania z zajęć tańca towarzyskiego i sekcji tańca Break Dance. Zespół Taneczny „Sezamki” oraz zajęcia rozwijające kreatywność „Pozytywka” skupiają najmłodszych mieszkańców Międzyrzeca utalentowanych muzycznie i tanecznie. Kultywowanie tradycji i promocja kultury ludowej znajduje się w gestii działającego od ponad 30 lat Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Dzieci Podlasia”. Od momentu powstania przez zespół przewinęły się setki młodych entuzjastów folkloru. Integralną częścią zespołu jest kapela ludowa akompaniująca tancerzom na akordeonach, bębnie, klarnecie, kontrabasie, skrzypcach i trąbce.
 2 4
W strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury funkcjonuje także kameralne studyjne Kino za Rogiem, które stanowi alternatywę dla dużych kin komercyjnych. Ideą Kina jest stworzenie alternatywnego dostępu do dóbr kultury, jak największej społeczności lokalnej. Kino za Rogiem dysponuje szerokim repertuarem filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, adresowanych do widza w każdym wieku i o zróżnicowanych aspiracjach – od polskiej i światowej klasyki po przeboje bieżącego repertuaru, od bajek dziecięcych poprzez popularne komedie po ambitne kino problemowe. Na tle innych kin nasze wyróżnia to, iż posiadamy możliwość wynajęcia sali i wybrania konkretnego filmu.
 
 Pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, zrzeszający blisko 80 seniorów. Dzięki niemu osoby starsze mają szansę stałej aktywizacji intelektualnej, artystycznej i fizycznej. Wiele miejskich i powiatowych wydarzeń kulturalnych uświetnia istniejący od 30 lat Męski Chór „Wiarus.
 
MOK jest inicjatorem i organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych o zasięgu zarówno ogólnopolskim, wojewódzkim, jak i powiatowym, które przybrały formę festiwali, przeglądów i konkursów tworząc warunki do upowszechniania sztuki teatru, tańca, muzyki, tradycji i historii. 
 
Do projektów kulturalnych o charakterze ogólnopolskim można zaliczyć
 m. in.: plenerową historyczną imprezę „Królewskie Wiwaty”, Ogólnopolski Plener Malarski organizowany przez międzyrzecką Galerię „ES”, Ogólnopolski Przegląd Zespołów Rockowych ROCKwMOK, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marii Konopnickiej oraz Ogólnopolski Przegląd Satyryków i Łgarzy - organizowane we współpracy z Międzyrzeckim Stowarzyszeniem Teatralnym. Ponadto, niezwykłą popularnością cieszą się imprezy o zasięgu wojewódzkim i powiatowym: Wojewódzki Festiwal Piosenki „Prezentacje”, Przegląd Teatrów Dziecięcych o Laur „Czarnej Róży”, Przegląd Zespołów Kolędniczych oraz Konkurs Recytatorski im. Jana Brzechwy „Poeci dzieciom”. Corocznie odbywają się także festyny i koncerty z okazji „Dni Międzyrzeca” oraz Międzyrzeckie Spotkania Jazzowe promujące wartościowych artystów polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej.
 
W Międzyrzecu Podlaskim na terenie MOK można podziwiać stałą ekspozycję rzeźb międzyrzeczanina Henryka Burzeca, znanego artysty rzeźbiarza, ucznia Ksawerego Dunikowskiego. Jego rzeźby kameralne i plenerowe zdobią galerie sztuki, kościoły i przestrzenie miejskie wielu polskich i zagranicznych miast.
1
 

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna

 

Galeria ES

logo mbp   ES

ul. Warszawska 37
21-560 Międzyrzec Podlaski
tel./fax  83 371 27 03
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
fb: www.facebook.com/Biblioteka.Miedzyrzec katalog elektroniczny: http://vpsmateusz.provps.pl/miedzyrzec/ www.biblioteka.miedzyrzec.pl (w budowie)

 

Dyrektor: Halina Bugajewska
 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek: poniedziałek  9.00-17.00 

środa 9.00 - 15.30 

sobota 9.00 - 14.00

 

Międzyrzecka Biblioteka to miejsce służące lokalnej społeczności, otwarte dla wszystkich. Bibliotekarki zapraszają mieszkańców na spotkanie PRZY KAWIE.

 

K jak Kultura

Realizujemy przedsięwzięcia służące promocji kultury, książki i czytelnictwa. Organizujemy spotkania autorskie i klubu czytelniczego, prelekcje, wystawy, spektakle teatralne, konkursy.

 A jak Animacja 

Oferujemy projekty skierowane do różnych grup wiekowych i społecznych, współpracujemy ze szkołami i przedszkolami, Warsztatem Terapii Zajęciowej. Prowadzimy zajęcia literacko-plastyczne, warsztaty plastyczne, turnieje gier planszowych, oswajamy małe dzieci z książką i biblioteką.

Udostępniamy naszą przestrzeń na miejsce spotkań, zebrań.

 W jak Wiedza 

Mamy ponad 30 000 książek, na bieżąco uzupełnianych o nowości,  ok. 30 tytułów prasy lokalnej, regionalnej i ogólnokrajowej. Posiadamy ponad 1 000 książek mówionych i 2 urządzenia do cyfrowego odtwarzania tych książek, przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących. Pomagamy sprowadzać książki ze wszystkich bibliotek w Polsce. Posiadamy najbogatszy zbiór wiedzy o regionie.

Dysponujemy komputerami z szybkim łączem internetowym, z których można korzystać nieodpłatnie.

 I jak Informacja 

Biblioteka to miejsce, gdzie można znaleźć odpowiedź na prawie wszystkie pytania. Zarówno w źródłach drukowanych jak i elektronicznych. Bibliotekarki zawsze służą pomocą. Dla wygody czytelników udostępniamy kserokopiarkę, skaner A4, A3, drukarkę mono i kolorową.

Nasze katalogi są zautomatyzowane. Każdy może sam,  w domu, sprawdzić nasze zasoby, wyszukać i zamówić książkę, skontrolować swoje konto wypożyczeń.

 E jak Edukacja

Realizujemy ideę „uczenia się przez całe życie”,  w tym edukację na odległość. Udostępniamy komputery do kursów e-learningowych, umożliwiamy naukę języków obcych. Pomagamy w nauce obsługi komputera, przeszukiwania stron Internetowych.

Prowadzimy tematyczne lekcje biblioteczne dla uczniów, a także  z edukacji czytelniczej i medialnej.

 

   
Miejski Ośrodek Kultury
ul. Warszawska 37, 21-560 Międzyrzec Podlaski
tel. (83) 371 78 08
Godziny otwarcia: 
wtorek- piątek  11.00 -16.00
  
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (83) 371 39 65
 
 
 
 
 Galeria „ES” działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury pełni niezwykle ważną rolę kulturotwórczą, której głównym celem jest prezentacja i promocja najnowszej sztuki, głównie malarstwa, rysunku, grafiki i fotografii, a także integracja środowiska artystycznego. Każdego roku Galeria organizuje kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. 
Od początku kieruje nią Andrzej Szczerbicki.