Kultura

Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

ul. Warszawska 37
21-560 Międzyrzec Podlaski
tel. 83 371 78 07, 83 371 39 65
www.kultura.miedzyrzec.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.facebook.com/mokmiedzyrzec
 
Dyrektor: Andrzej Marciniuk
 
 

Miejski Ośrodek Kultury prowadzi szeroką działalność społeczno-kulturalną. Jego  głównym celem jest edukacja kulturalna oraz twórcze aktywizowanie środowiska lokalnego.

Pod egidą ośrodka działają stałe sekcje artystyczne, zrzeszające ok. 350 uczestników
w grupie dzieci i młodzieży i osób starszych:

 • Pracownia plastyczna skupia trzy sekcje: dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które tworzą warunki rozwoju wrażliwości estetycznej młodych ludzi i umożliwiają wspieranie indywidualnych talentów malarskich.
 • Niedawno reaktywowana Modelarnia inspiruje młodych międzyrzeczan do budowania modeli budynków, samolotów, okrętów wykonywanych z kartonu, plastiku, zapałek…
  Uczy cierpliwości, dokładności, precyzji, twórczego myślenia oraz kreatywności
  i wyobraźni przestrzennej.
 • Pracownia graficzna – zajęcia grafiki warsztatowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą poznać tajniki warsztatu graficznego takich jak: linoryt, monotopia, sucha igła itp. i którzy chcą doskonalić swoje umiejętności manualne, rozwijać kreatywność
  i wrażliwość estetyczną. Pracownia wyposażona jest w profesjonalną prasę graficzną.
 • Pracownia multimedialna oferuje zajęcia fotograficzne oraz kursy z realizacji obrazu filmowego zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych z niezwykłym zmysłem obserwacji rzeczywistości.
 • Edukację muzyczną zapewnia sekcja muzyczna MOK obejmująca naukę gry na gitarze, oraz naukę śpiewu w Młodzieżowym Chórze Miasta Międzyrzec Podlaski.
 • Dzieci i młodzież posiadająca talent taneczny mają możliwość korzystania z zajęć tańca towarzyskiego w grupach podstawowych i grupie turniejowej.
 • Sekcja tańca Break Dance – zajęcia dla początkujących oraz dla młodzieży z grupy zaawansowanej, która wyjeżdża na turnieje ogólnopolskie.
 • Taneczne pasje można także rozwijać podczas zająć tańca klasycznego (balet) dla najmłodszych oraz taniec współczesny dla dzieci młodszych i starszych.
 • Zespół „Sezamki” – istniejąca od 49 lat formacja taneczna, inspirowana gimnastyką artystyczną dla dzieci. To dzięki świetnemu przygotowaniu dziewcząt możemy podziwiać piękno i harmonię ruchu. W programie znajdują się tańce z przyborami (piłki, parasolki…) oraz tańce z elementami akrobatycznymi.
 • Kultywowanie tradycji i promocja kultury ludowej znajduje się w gestii działającego od ponad 35 lat Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Dzieci Podlasia”. Od momentu powstania przez zespół przewinęły się setki młodych entuzjastów folkloru. Integralną częścią zespołu jest kapela ludowa.

  1518702566469563 b11528100332449593 b1

W strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury funkcjonuje także kameralne, studyjne Kino za Rogiem, które stanowi alternatywę dla dużych kin komercyjnych. Na tle innych kin nasze wyróżnia to, iż posiadamy możliwość wynajęcia sali i wybrania konkretnego filmu z biblioteki Kina.

            Pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, zrzeszający blisko 60 seniorów. Dzięki niemu osoby starsze mają szansę stałej aktywizacji intelektualnej, artystycznej i fizycznej. W ramach działalności UTW seniorzy mają możliwość skorzystania z takich zajęć jak: nauka języka angielskiego, informatyka, zajęcia teatralne, zajęcia wokalne, gimnastyka rehabilitacyjna, joga-pilates, wiedza o sztuce, spotkania fimowe, aqua aerobic, basen,  MOK jest inicjatorem i organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych o zasięgu zarówno ogólnopolskim, wojewódzkim, jak i powiatowym, które przybrały formę festiwali, przeglądów i konkursów tworząc warunki do upowszechniania sztuki teatru, tańca, muzyki, tradycji i historii. 

Do projektów kulturalnych o charakterze ogólnopolskim można zaliczyć m. in.: plenerową historyczną imprezę „Królewskie Wiwaty”, Ogólnopolski Plener Malarski organizowany przez międzyrzecką Galerię „ES”, Ogólnopolski Przegląd Zespołów Rockowych ROCK w MOK, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. Ponadto, niezwykłą popularnością cieszą się imprezy o zasięgu wojewódzkim i powiatowym: Wojewódzki Festiwal Piosenki „Prezentacje”, Przegląd Teatrów Dziecięcych o Laur „Czarnej Róży”, Przegląd Zespołów Kolędniczych oraz Konkurs Recytatorski im. Jana Brzechwy „Poeci dzieciom”. Corocznie odbywają się także festyny i koncerty z okazji „Dni Międzyrzeca”, imprezy plenerowe pn. „Muzyczne Lato” oraz Międzyrzeckie Spotkania Jazzowe promujące wartościowych artystów polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej.

1554792466420564 b1 Młodziezowy Chor Miasta Miedzyrzec 11

Promocji tradycyjnych produktów spożywczych oraz rękodzieła służą organizowane z okazji Świąt Wielkanocnych oraz Świąt Bożego Narodzenia ogólnopolskie Jarmarki odbywające się cyklicznie na Placu Jana Pawła II.

W Holu Miejskiego Ośrodka Kultury można podziwiać stałą ekspozycję rzeźb międzyrzeczanina Henryka Burzeca, znanego artysty rzeźbiarza, ucznia Ksawerego Dunikowskiego. Jego rzeźby kameralne i plenerowe zdobią galerie sztuki, kościoły i przestrzenie miejskie wielu polskich i zagranicznych miast.

Wizytówką Miejskiego Ośrodka Kultury i Miasta Miedzyrzec Podlaski niewątpliwie jest istniejąca od 1999 roku Galeria „ES”. Od początku kieruje nią Andrzej Szczerbicki. Galeria prezentuje i promuje sztukę najnowszą, głównie malarstwo, grafikę i fotografię. Organizuje ok. 10 indywidualnych i zbiorowych wystaw rocznie. Prezentuje znanych artystów polskich, ale także bardzo chętnie promuje młodych, debiutujących twórców.

Miejski Ośrodek Kultury opiekuje się również zrewitalizowanym Parkiem Potockich, który służy mieszkańcom do spacerów na świeżym powietrzu i odpoczynku po pracy. Organizowane są tam również imprezy promujące zdrowy tryb życia, jak również w okresie letnim seanse kina plenerowego „pod chmurką”.

 
 
 75fc6bc090b5dcad930469726e2742e6 1566386063216392 b1
 
 
 

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna

 

Galeria ES

logo mbp   ES

ul. Warszawska 37
21-560 Międzyrzec Podlaski
tel./fax  83 371 27 03
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
fb: www.facebook.com/Biblioteka.Miedzyrzec katalog elektroniczny: http://vpsmateusz.provps.pl/miedzyrzec/ www.biblioteka.miedzyrzec.pl (w budowie)

 

Dyrektor: Halina Bugajewska
 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek: poniedziałek  9.00-17.00 

środa 9.00 - 15.30 

sobota 9.00 - 14.00

 

Międzyrzecka Biblioteka to miejsce służące lokalnej społeczności, otwarte dla wszystkich. Bibliotekarki zapraszają mieszkańców na spotkanie PRZY KAWIE.

 

K jak Kultura

Realizujemy przedsięwzięcia służące promocji kultury, książki i czytelnictwa. Organizujemy spotkania autorskie i klubu czytelniczego, prelekcje, wystawy, spektakle teatralne, konkursy.

 A jak Animacja 

Oferujemy projekty skierowane do różnych grup wiekowych i społecznych, współpracujemy ze szkołami i przedszkolami, Warsztatem Terapii Zajęciowej. Prowadzimy zajęcia literacko-plastyczne, warsztaty plastyczne, turnieje gier planszowych, oswajamy małe dzieci z książką i biblioteką.

Udostępniamy naszą przestrzeń na miejsce spotkań, zebrań.

 W jak Wiedza 

Mamy ponad 30 000 książek, na bieżąco uzupełnianych o nowości,  ok. 30 tytułów prasy lokalnej, regionalnej i ogólnokrajowej. Posiadamy ponad 1 000 książek mówionych i 2 urządzenia do cyfrowego odtwarzania tych książek, przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących. Pomagamy sprowadzać książki ze wszystkich bibliotek w Polsce. Posiadamy najbogatszy zbiór wiedzy o regionie.

Dysponujemy komputerami z szybkim łączem internetowym, z których można korzystać nieodpłatnie.

 I jak Informacja 

Biblioteka to miejsce, gdzie można znaleźć odpowiedź na prawie wszystkie pytania. Zarówno w źródłach drukowanych jak i elektronicznych. Bibliotekarki zawsze służą pomocą. Dla wygody czytelników udostępniamy kserokopiarkę, skaner A4, A3, drukarkę mono i kolorową.

Nasze katalogi są zautomatyzowane. Każdy może sam,  w domu, sprawdzić nasze zasoby, wyszukać i zamówić książkę, skontrolować swoje konto wypożyczeń.

 E jak Edukacja

Realizujemy ideę „uczenia się przez całe życie”,  w tym edukację na odległość. Udostępniamy komputery do kursów e-learningowych, umożliwiamy naukę języków obcych. Pomagamy w nauce obsługi komputera, przeszukiwania stron Internetowych.

Prowadzimy tematyczne lekcje biblioteczne dla uczniów, a także  z edukacji czytelniczej i medialnej.

 

   
Miejski Ośrodek Kultury
ul. Warszawska 37, 21-560 Międzyrzec Podlaski
tel. (83) 371 78 08
Godziny otwarcia: 
wtorek- piątek  11.00 -16.00
  
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (83) 371 39 65
 
 
 
 
 Galeria „ES” działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury pełni niezwykle ważną rolę kulturotwórczą, której głównym celem jest prezentacja i promocja najnowszej sztuki, głównie malarstwa, rysunku, grafiki i fotografii, a także integracja środowiska artystycznego. Każdego roku Galeria organizuje kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. 
Od początku kieruje nią Andrzej Szczerbicki.