Aktualności
0
0
0
s2smodern

31 maja odbędzie się uroczysty pochówek Kapitana Władysława Szwendera (1924 – 2022), żołnierza Armii Andersa., działacza kombatanckiego i polonijnego. Jego ostatnim życzeniem był wieczny spoczynek w Międzyrzecu Podlaskim, jego rodzinnym mieście.

Władysław Szwender urodził się 24 października 1924 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Kiedy miał rok, jego rodzina przeprowadziła się do Nowogrodu w województwie baranowickim w związku z pracą ojca w Polskich Kolejach Państwowych. Tam spędził dzieciństwo i lata młodości, Ukończył Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej oraz dwie klasy gimnazjum im. Tadeusza Rejtana. Jego dom znajdował się w pobliżu koszar 78. Pułku Piechoty, 26. Pułku Piechoty oraz 26 Pułku Ułanów, którego dowódcą był generał Władysław Anders. We wrześniu 1939 roku ojciec Władysława Szwendera został aresztowany pod Archangielskiem i skazany na 15 lat łagru. Masowe wywózki ludności polskiej na Syberię rozpoczęły się w lutym 1940 roku. 13 kwietnia 1940 roku Władysław wraz z matką i siostrą zostali wysłani do Kazachstanu. Przez rok pracowali w kołchozie, a w 1941 roku przeniesiono ich do budowy lokomotywowni. Pracowali 12 godzin na dobę w niewolniczych warunkach wraz z 5000 polskich zesłańców.

22 czerwca 1941 roku nazistowskie Niemcy napadły na swojego morderczego sojusznika – bolszewicką Rosję. Wtedy pojawiła się iskierka nadziei dla zesłańców. 30 lipca 1941 roku Rząd Polski w Londynie podpisał układ Sikorski – Majski, rozpoczynający współpracę na rzecz pokonania Niemiec. Łączyło się to z amnestią dla niewinnych deportowanych na Syberię. Układ opierał się na utworzeniu Wojska Polskiego i wspólnej walce na froncie wschodnim. Szwender miał wówczas 17 lat i postanowił dołączyć do WP. Początkowo ze względu na duży napływ ochotników, braku żywności i umundurowania, młodzi kandydaci nie byli przyjmowani. Na przyjęcie do służby czekał miesiąc, tułając się po okolicy. W marcu 1942 roku nadeszły transporty z żywnością i mundurami z Anglii, a młody Władysław został przyjęty do 27 Pułku Piechoty 10 Dywizji Piechoty. W kwietniu 1942 roku Anders łącząc dywizje, utworzył Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich. Żołnierze zostali przerzuceni do Iraku, następnie do Włoch. W kwietniu 1944 roku oddział Szwendera zastąpił wojska brytyjskie pod Monte Cassino, gdzie został ranny podczas walk w Wąwozie. Kiedy doszedł do siebie, wrócił do walki, zdobywając ze swoją jednostką ważny port w Anconie nad Adriatykiem i dziesiątki mniejszych miasteczek. Zwieńczeniem walk 2 Korpusu było zdobycie Bolonii i zakończenie kampanii we Włoszech. Po wojnie zdecydował się na służbę w Kanadzie. Po dwuletnim kontrakcie przyjechał do Edmonton (Kanada), gdzie osiedlił się i poznał swoją żonę. Mieli pięcioro dzieci: trzech synów i dwie córki. 30 lat pracował jako listonosz, przeszedł na emeryturę w 1989 roku. Doczekał się 11 wnucząt. Został uhonorowany Krzyżem Walecznych, Krzyżem Monte Cassino, Medalem Pro Bono Poloniae oraz wieloma innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi.

 

foto

0
0
0
s2smodern

 

Zapraszam na posiedzenie LX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 30 maja 2023 r. (wtorek) o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Pocztowej 8.

   

0
0
0
s2smodern

Za nami finał turnieju „O Puchar Tymbarku” w województwie lubelskim, które rozegrano w sprawdzonej w poprzednich latach lokalizacji, czyli na stadionie w Międzyrzecu Podlaskim. Największa w Europie impreza piłkarska dla dzieci odbyła się 19 kwietnia. Wzięło w niej udział ponad 900 piłkarek i piłkarzy z drużyn szkolnych. Po całym dniu intensywnych zmagań przepustki do wielkiego finału w Warszawie wśród chłopców wywalczyły zespoły Czarno-Zielonych-Łęczna i SP 5 Biała Podlaska, zaś wśród dziewcząt Unia Grabów Leopoldów i SP Mircze. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem firma Tymbark.

5

 

0
0
0
s2smodern

Miejski Ośrodek Kultury rusza z naborem inicjatyw do projektu Dom Kultury + Inicjatywy miejskie. Każdy mieszkaniec naszego miasta ma szansę, aby zgłosić swój pomysł i otrzymać dofinansowanie na jego realizację.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i wykazem kosztów kwalifikowalnych. Poniżej znajdziecie również formularz wniosku, na którym trzeba zgłosić swój pomysł oraz kartę oceny.

Zal. 1. Wniosek Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie

Zal. 2. Wykaz kosztów kwalifikowalnych Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie

Zal. 3. Karta oceny inicjatyw Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie

Regulamin Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie

 

OGŁOSZENIE NA TELEBIM 1 1

0
0
0
s2smodern

W związku z uroczystościami ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Międzyrzeca Podlaskiego będą utrudnienia w ruchu na placu JP II. W sobotę 20 maja od godz. 16.00 oraz przez całą niedzielę do godz. 21.30 zamknięta będzie ulica przy kościele pw. św. Józefa. Zachęcamy do jazdy i parkowania poza placem JP II.

343267953 267710099006209 6022362339480777741 n

0
0
0
s2smodern

hammer 802301 1920

Karty zgłoszeń oraz załączników kandydatów na ławników można pobierać na Biuletynie Informacji Publicznej oraz stronie internetowej Miasta, po czym wypełnione składać w Urzędzie Miasta w Międzyrzecu Podlaskim, pok. 22 (sekretariat) w dniach i godzinach pracy urzędu.

Karty dostępne są poniżej na stronie internetowej Urzędu Miasta  i Biuletynie Informacji Publicznej – www.bip.miedzyrzec.pl / Zakładka: Wybory ławników 2024-2027, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.gov.pl/sprawiedliwosc oraz na stronie Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim www.radzyn.sr.gov.pl.

0
0
0
s2smodern

wojsko shutterstock

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpoczeła się 17 kwietnia br. zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 lutego 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2023 r. (Dz. U. z 2023 r., poz. 333), kwalifikacja potrwa do 21 lipca 2023 roku. Obejmie ona wszystkich mężczyzn, urodzonych w 2004 roku oraz w latach 1999 – 2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Obowiązek stawiennictwa się przed komisją będą też mieć osoby, które w latach 2021 – 2022, w stosunku do których orzeczono czasową niezdolność do służby i wyznaczony termin tej niezdolności mija przed zakończeniem kwalifikacji. Przed komisją powinny też stanąć panie, które kończą naukę na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Kwalifikacja wojskowa dla w/w osób z terenu miasta Międzyrzec Podlaski przeprowadzona zostanie w BIAŁEJ PODLASKIEJ, w Osiedlowym Klubie Kultury „Eureka” ul. ORZECHOWA 34 w okresie: mężczyźni – w dniach 12,13,14 i 15 czerwca 2023 r. kobiety – w dniu 8 maja lub 28 czerwca 2023 r. Kwalifikacja jest obowiązkowa. Szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej osób z terenu Miasta Międzyrzec Podlaski można uzyskać u inspektora ds. Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego - Koordynatora BIP Roberta Rumowskiego w Urzędzie Miasta Międzyrzec Podlaski, ul. Pocztowa 8 pokój 25, telefonicznie pod numerem 83 372 62 19 lub  e-mial: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i na stronie internetowej Urzędu Miasta.

 

ABC KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ

 

NA CZYM POLEGA KWALIFIKACJA WOJSKOWA?

 1. Podczas kwalifikacji wojskowej ustala się aktualną zdolność do służby wojskowej.
 2. W tym celu, w każdym powiecie powoływana jest Powiatowa Komisja Lekarska, która orzeka o zdolności do służby wojskowej, wydając stosowne orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdolności do służby wojskowej.
 3. Ponadto, każdej osobie zgłaszającej się do kwalifikacji wojskowej zakładana jest ewidencja wojskowa oraz wydawany wojskowy dokument osobisty, czyli książeczka wojskowa z wpisem m.in. o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.


OBOWIĄZKOWI STAWIENIA SIĘ DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ W 2023 ROKU PODLEGAJĄ:

 1. mężczyźni urodzeni w 2004 r.; 
 2. mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
 3. osoby, które w latach 2021-2022, które:
  1. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  2. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o o obronie Ojczyzny Polskiej, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
 4.  kobiety urodzone w latach 1999-2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą naukę w szkołach lub kończą naukę w zawodach o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
 5. osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.

Kwalifikacja wojskowa dla w/w osób z terenu miasta Międzyrzec Podlaski przeprowadzona zostanie w BIAŁEJ PODLASKIEJ, w Osiedlowym Klubie Kultury „Eureka” ul. ORZECHOWA 34 w dniach:

 • mężczyźni – w dniach: 12,13,14 i 15 czerwca 2023 r.
 • kobiety – w dniu: 8 maja i 28 czerwca 2023 r.

 

 Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojsko­wej przedstawia:

 1. Burmistrzowi lub delegowanemu przez burmistrza pracownikowi urzędu miasta:
  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalają­cy na ustalenie tożsamości,
  • dokument potwierdzający przyczyny niestawie­nia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie okreś­lonym w wezwaniu nie było możliwe;
 2. powiatowej komisji lekarskiej — posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
 3. wojskowemu komendantowi uzupełnień:
  • dokumenty potwierdzające poziom wykształce­nia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwali­fikacje zawodowe;
  • potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

 

JAK PRZEBIEGA KWALIFIKACJA WOJSKOWA?

Pierwszym etapem kwalifikacji wojskowej jest potwierdzenie tożsamości, zebranie dokumentów oraz dokładne poinformowanie o przebiegu całej procedury.

Drugi etap kwalifikacji wojskowej, to tworzenie ewidencji na podstawie dokumentów oraz rozmowy. Następnie, komisja lekarska po przeprowadzeniu wywiadu i wglądu w przedstawione dokumenty, stwierdza zdolność do służby wojskowej, nadając jedną z kategorii zdolności do służby wojskowej:

„A” – zdolny do służby wojskowej (oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej);

„B” – czasowo niezdolny do służby wojskowej (oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju);

„D” – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyłączeniem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

„E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;

Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym także psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną. Badania lekarskie, prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej, podobnie jak dodatkowe badania specjalistyczne i obserwacja szpitalna, na które może skierować przewodniczący komisji lekarskiej, są obowiązkowe.

Na osobie wezwanej do kwalifikacji, ciąży także obowiązek przedstawienia powiatowej komisji lekarskiej, posiadanej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań specjalistycznych, przeprowadzonych w ciągu 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Od orzeczenia, wydanego przez powiatową komisję lekarską zainteresowany może odwołać się w ciągu 14 dni od dnia jego wydania. Odwołanie, kieruje się do wojewódzkiej komisji lekarskiej, za pośrednictwem powiatowej komisji lekarskiej, która orzeczenie wydała.

Osoby, wobec których zostanie orzeczona kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (14 dni) i założeniu ewidencji wojskowej, zostają z urzędu przeniesione do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.

Swoje orzecznictwo komisja lekarska wydaje na piśmie.

 

CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ NA KWALIFIKACJĘ WOJSKOWĄ?

Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości.
 • posiadaną dokumentację medyczną – w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej.
 • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, kwalifikacje zawodowe, ewentualnie świadectwa ukończenia szkoły.

 

GDZIE I W JAKI SPOSÓB UZYSKAĆ ZWROT KOSZTÓW PODRÓŻY?

Aby otrzymać zwrot kosztów podróży na kwalifikację wojskową należy złożyć stosowny wniosek nie później niż 3 dni po stawiennictwie. Wniosek należy złożyć w Urzędzie miasta w Międzyrzecu Podlaskim, pok. nr 25.

W przypadku gdy wezwany korzystał ze środków komunikacji publicznej konieczne jest przedłożenie biletów potwierdzających poniesienie wydatków związanych z podróżą. W przypadku przyjazdu własnym środkiem transportu do wniosku należy dołączyć kopię dowodu rejestracyjnego samochodu.

 
Wniosek o zwrot kosztów przejazdu

 

UWAGA – SANKCJE KARNE

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta), z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień, nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę, w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

0
0
0
s2smodern

Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej organizuje XIV edycję Konkursu „Piękne, bo Bialskie”. Konkurs obejmuje dwie kategorie: Gospodarz Roku i Najpiękniejszy Ogród Roku. Celem konkursu jest promocja kreatywnych, przedsiębiorczych i otwartych na innowacje rolników i gospodarzy. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są za pośrednictwem miast i gmin. Swoje propozycje mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego mogą zgłaszać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Czekamy na nie do 10 czerwca 2023 r.

 

path 4284677 1280

Zobacz także

Zmarł kpt. Władysław Szwender, żołnierz Armii Andersa, Międzyrzeczanin

30 maja 2023

31 maja odbędzie się uroczysty pochówek Kapitana Władysława Szwendera (1924 – 2022), żołnierza Armii Andersa., działacza kombatanckiego i polonijnego. Jego ostatnim życzeniem był wieczny spoczynek w Międzyrzecu Podlaskim, jego rodzinnym...

Najlepsi mali piłkarze w akcji

22 maja 2023

Za nami finał turnieju „O Puchar Tymbarku” w województwie lubelskim, które rozegrano w sprawdzonej w poprzednich latach lokalizacji, czyli na stadionie w Międzyrzecu Podlaskim. Największa w Europie impreza piłkarska dla...

LX Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski - 30 maja 2023

23 maja 2023

  Zapraszam na posiedzenie LX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 30 maja 2023 r. (wtorek) o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Międzyrzecu...

MOK rusza z naborem do DK+ Inicjatywy Miejskie

22 maja 2023

Miejski Ośrodek Kultury rusza z naborem inicjatyw do projektu Dom Kultury + Inicjatywy miejskie. Każdy mieszkaniec naszego miasta ma szansę, aby zgłosić swój pomysł i otrzymać dofinansowanie na jego realizację....

Utrudnienia w centrum miasta

18 maja 2023

W związku z uroczystościami ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Międzyrzeca Podlaskiego będą utrudnienia w ruchu na placu JP II. W sobotę 20 maja od godz. 16.00 oraz przez całą...

Trwa nabór na ławników na lata 2024-2027

18 maja 2023

Karty zgłoszeń oraz załączników kandydatów na ławników można pobierać na Biuletynie Informacji Publicznej oraz stronie internetowej Miasta, po czym wypełnione składać w Urzędzie Miasta w Międzyrzecu Podlaskim, pok. 22 (sekretariat) w dniach...

Kwalifikacja wojskowa w 2023 r.

16 maja 2023

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpoczeła się 17 kwietnia br. zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 lutego 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2023 r. (Dz. U....

Szukamy najpiękniejszych ogrodów

16 maja 2023

Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej organizuje XIV edycję Konkursu „Piękne, bo Bialskie”. Konkurs obejmuje dwie kategorie: Gospodarz Roku i Najpiękniejszy Ogród Roku. Celem konkursu jest promocja kreatywnych, przedsiębiorczych i otwartych...

„Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” – ruszają zapisy na bezpłatne treningi

15 maja 2023

Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje bezpłatne szkolenia z samoobrony dla dorosłych Polek. Projekt realizowany jest w każdym województwie w...

Posiedzenie Uroczystej LIX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski

12 maja 2023

Zapraszam na posiedzenie Uroczystej LIX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 21 maja 2023 r. (niedziela) o godz. 15.00 w sali ślubów Urzędu Miasta w Międzyrzecu...

  

               

       herb   

 

Miasto Międzyrzec Podlaski,

ul. Pocztowa 8, 21-560 Międzyrzec Podlaski 

tel. 83 372 62 10