Aktualności
0
0
0
s2smodern

15 sierpnia o godz. 18 zapraszamy do parku Potockich na kameralny koncert chopinowski. To spotkanie z muzyką klasyczną jest częścią projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Usłyszymy nokturny, mazurki i ballady.

Celem projektu „Chopin lokalnie” jest organizacja recitali fortepianowych w miejscach o ograniczonym dostępie do wydarzeń artystycznych. Ich realizacja ma sprzyjać wspólnemu uczestnictwu w kulturze i integracji mieszkańców. Koncert poprzedzi krótkie wprowadzenie informujące zarówno o wykonawcach i programie, jak i o nadchodzącym Konkursie Chopinowskim. Cykl „Chopin lokalnie”, odbywający się w roku Konkursu, przypomina o jego szczególnej randze i znaczeniu. Koncerty są otwarte dla wszystkich i odbywają się w przestrzeniach ogólnodostępnych, aby umożliwić udział osobom, które rzadziej korzystają z oferty kulturalnej w miejscach kultury. W koncertach cyklu wystąpią młodzi, utalentowani polscy pianiści i pianistki, w tym również uczestnicy tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Projekt jest dla nich realną szansą na promocję, zdobycie scenicznego doświadczenia oraz kontakt z szeroką i zróżnicowaną publicznością.

W Międzyrzecu wystąpi Margarita Latypowa.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bez tytułu

0
0
0
s2smodern

W miejskich mieszkaniach socjalnych zdarzają się lokatorzy, którzy wcale nie płacą czynszu, albo robią to nieregularnie. Wieloletnie zaległości wynoszą już ponad 3,5 mln zł, a rekordzista jest winien miastu 115 tys. zł.

Zasób mieszkaniowy miasta to 290 lokali wchodzących w skład określonych nieruchomości. W 17 budynkach jest 140 mieszkań przeznaczonych do najmu socjalnego, 150 lokali mieszczących się w 8 budynkach to własność miasta, natomiast 20 budynków tworzy tzw. Wspólnoty Mieszkaniowe. Obecnie na liście oczekujących są 63 rodziny, w tym 8 z sądowym nakazem eksmisji, z czego 6 rodzinom miasto musi przydzielić lokale do najmu socjalnego, a pozostałym dwóm tymczasowe pomieszczenia. Do tego dochodzą osoby, które chcą zamienić lokal na inny. W ubiegłym roku wnioskowało o to 37 osób. Aktualnie wolnych jest 10 mieszkań, ale 5 z nich wymaga solidnego remontu.

Zaległości z tytułu czynszu i opłat za media to zmora samorządu. Na koniec 2024 roku wynosiły one 2.365.254,15 zł plus odsetki w wysokości 1.253.690,28 zł. Razem to ponad 3,5 mln zł. Miasto prowadzi postępowania egzekucyjne wobec osób zalegających z czynszem, ale oferuje też możliwość odpracowania długu w ramach specjalnego programu. Niestety, w ubiegłym roku nikt z tej opcji nie skorzystał. Program, który wyciąga rękę do dłużników został wprowadzony w 2015 r. Daje on szansę odpracowanie długu pod pewnymi warunkami i określa minimalną i maksymalną kwotę zadłużenia. Od dnia wdrożenia programu tylko 8 osób wyraziło chęć odpracowania długu. Jedna z nich uregulowała w całości zobowiązanie, a trzy jedynie częściowo. W latach 2018 i 2019 nie wpłynął w tej sprawie żaden wniosek. W roku 2020 zainteresowana była jedna rodzina, ale ostatecznie nie odpracowała długu. Natomiast w ostatnich latach nie było chętnych. Choć samorząd daje szansę na wyjście z zadłużenia w sposób społecznie korzystny, brak zainteresowania programem pokazuje, jak trudne i często złożone są realia życia mieszkańców lokali socjalnych. Lista dłużników nie topnieje, a rekordzista jest winien miastu 115 tys. zł.

Dłużnicy mogą też swoje zaległości rozłożyć na raty. Taką możliwość daje uchwała Rady Miasta w sprawie określenia szczegółowych zasad udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny. W minionym roku do urzędu wpłynęło 14 takich wniosków, ale 5 osób nie złożyło wymaganych dokumentów pomimo wysłanego wezwania, a 8 nie dotrzymało umowy. Tylko jedna osoba realizuje przyjęte zobowiązanie na łączną kwotę ponad 4 tys. zł.

Samorząd próbuje odzyskać należności. W roku 2024 skierował do sądu 37 pozwów o zapłatę zaległego czynszu na kwotę 367.669,00 zł. Do komornika sądowego trafiło 45 prawomocnych nakazów zapłaty z tytułu najmu i bezumownego korzystania z lokali na łączną kwotę należności głównej 371.638,78 zł oraz na kwotę 85.129,39 zł. kosztów procesu, zastępstwa procesowego i klauzuli. W ubiegłym roku, w wyniku prowadzonego postępowania komorniczego Komornik Sądowy przekazał na konto urzędu tylko 34.417,82 zł. zaległego czynszu. Jak mówią urzędnicy, niektórych długów po prostu nie da się wyegzekwować. W Międzyrzecu Podlaskim 171 postępowań egzekucyjnych zostało umorzonych, z powodu braku możliwości wyegzekwowania długu. Obecnie Komornik Sądowy prowadzi 101 postępowań mających na celu wyegzekwowanie zaległości z tytułu najmu i bezumownego korzystania z lokali. W systematycznym opłacaniu czynszów pomocny może być dodatek mieszkaniowy. O jego wypłatę ubiegają się w mieście 173 osoby. W 20224 roku miasto na ich wypłatę wydało 570.937,00 zł, z tego w zasobie gminnym 127.306,00 zł, spółdzielczym 230.016,00 zł, wspólnot mieszkaniowych 207.053,00 zł i prywatnych 6.562,00 zł.   

 

Chociaż najemcy zobowiązani są umownie do utrzymywania mieszkań we właściwym stanie technicznym i sanitarnym, remontować je i przede wszystkim naprawiać szkody, które sami wyrządzą, to w rzeczywistości bywają z tym kłopoty. Kilka miesięcy temu jeden z lokatorów opuścił zdewastowane wcześniej mieszkanie po czym zniknął bez śladu. Szkody nadszarpną miejski budżet. Koszty remonty oszacowano na blisko 50 tys. zł. Na remonty mieszkań w tamtym roku miasto wydało 83.607,00 zł. W tym roku jest to kwota 170 tys. zł. I już między innymi pomalowano parter klatki schodowej w budynku przy ul. Warszawskiej 38. Wykonano remonty lokali: przy ul. Kościelnej, Jakowej, Staromiejskiej i dwóch przy ul. Jelnickiej, wymieniono stolarkę okienną przy ul. J. Kusocińskiego 30A. Ponadto Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych na bieżąco wykonuje remonty związane z awarią czy zużyciem.

Fot. Jeden z lokali po „wyprowadzce” lokatora

24b2280e 5768 4675 98a1 394d8426a05c

 

 

 

20240802 110256 1

0
0
0
s2smodern

4 sierpnia prezes SIM Lubelskie, Mariusz Wilk oficjalnie przekazał umowy partycypacyjne Burmistrzowi Międzyrzeca Podlaskiego, Pawłowi Łysańczukowi. To ważny moment w procesie realizacji inwestycji – budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Podpisywanie umów przez przyszłych najemców potrwa do końca sierpnia w Urzędzie Miasta Międzyrzec Podlaski. W połowie sierpnia zostanie rostrzygnięty przetag i wciągu niespełna dwóch lat przy ul. Leśnej rozpocznie się budowa trzech bloków. W każdym powstanie 30 mieszkań pod wynajem z możliwością wykupu na własność. 

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) to spółka realizująca budownictwo czynszowe. Tworzy ją 17 miast i gminy z Lubelzczyzny. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem dla rodzin, których stać na czynsz, ale zarabiają za mało, by otrzymać komercyjny kredyt.

527566091 747114548078698 3234781164618547375 n

0
0
0
s2smodern

Celem jednoczesnego upamiętnienia 81 rocznicy Powstania Warszawskiego, w dniu 1 sierpnia 2025 r. na terenie miasta Międzyrzec Podlaski o godz. 17.00 uruchomione zostaną syreny alarmowe -  nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy trwający 1 min. Zachęcamy, żeby tego dnia, w godzinę W, zatrzymać się na krótką chwilę i pomyśleć o Bohaterach tamtych wydarzeń.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

 

Dlaczego wyja syreny w Warszawie dzisiaj 19 kwietnia 2021 Rocznica powstania w getcie warszawskim article

 

 

0
0
0
s2smodern

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie uruchamia porady prawne dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, którzy padli ofiarą nieuczciwych praktyk ze strony wykonawców. Działanie to jest odpowiedzią na rosnącą liczbę zgłoszeń dotyczących niewywiązywania się z umów oraz innych nieprawidłowości związanych z realizacją inwestycji finansowanych z programu.

- Chcemy, by każdy beneficjent programu „Czyste Powietrze” czuł się bezpiecznie i miał pewność, że nie zostanie pozostawiony sam z problemem. Dlatego tworzymy realne narzędzia pomocy – w tym specjalistyczne wsparcie prawneinformuje Stanisław Mazur, prezes WFOŚiGW w Lublinie.

Prawnicy WFOŚIGW w Lublinie pełniący dyżury zapewnią wsparcie prawne osobom, które doświadczyły problemów m.in. z nierzetelnymi wykonawcami. Pomoc ta obejmuje zarówno porady prawne, jak i udzielanie informacji o zasadach zgłaszania nieprawidłowości do właściwych organów. Terminy i godziny porad prawnych (raz w miesiącu) będą wskazywane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Pierwsze termin dyżurów prawnych:

- 31 lipca (czwartek), godz. 9-14, WFOŚIGW w Lublinie, ul. Wojciechowska 9a.

- 28 sierpnia (czwartek), godz. 9-14, WFOŚIGW w Lublinie, ul. Wojciechowska 9a.

Z porady prawnej można skorzystać po wcześniejszym umówieniu spotkania.

Zgłoszenia wyłącznie w celu umówienia porady pod nr tel. 81 478 71 90, 81 561 21 85

Przypominamy wszystkim beneficjentom programu, by zachowywali całą dokumentację związaną z inwestycją (umowy, faktury, protokoły odbioru) i sprawdzali wiarygodność wykonawców jeszcze przed podpisaniem umów.

 

PoradyPrawneCP2

0
0
0
s2smodern

Zawiadamiam o posiedzeniu nadzwyczajnej XIX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 23 lipca 2025 r. o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Pocztowej 8.

0
0
0
s2smodern

Już 11 sierpnia park Potockich w Międzyrzecu Podlaskim zamieni się w prawdziwe centrum kosmicznych wrażeń! Wszystko za sprawą kina sferycznego, które zagości tam na jeden dzień, oferując dzieciom niezapomniane seanse pod kopułą.

W specjalnie przygotowanej mobilnej sali projekcyjnej odbywać się będą filmy dostosowane do różnych grup wiekowych, a ich wspólnym motywem przewodnim będzie kosmos, Ziemia i astronomia. 

Kino sferyczne to innowacyjna forma edukacji i rozrywki – dzięki technologii projekcji 360° dzieci dosłownie zanurzą się w otaczających je obrazach i dźwiękach, co sprawi, że nauka stanie się prawdziwą przygodą.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy - wyłącznie w godzinach 8:00–15:30 pod numerem telefonu:735 824 408.

Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Roku Rodziny Eichlerów – cyklu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, upamiętniających ważną dla Międzyrzeca rodzinę.

To doskonała okazja, by połączyć zabawę z nauką i rozbudzić w dzieciach ciekawość świata – a właściwie całego wszechświata.

 

Tło 2

 

Kino sferyczne 2

 

 

0
0
0
s2smodern

W połowie lipca wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) wznawiają nabór wniosków o dofinansowanie zakupu i montażu kotłów gazowych w ramach programu Czyste Powietrze. Nabór skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy ponieśli koszty wymiany kopciucha na kocioł gazowy, ale nie mieli możliwości uzyskania wsparcia z powodu wstrzymania naboru wniosków w programie Czyste Powietrze pod koniec listopada 2024 r.

  • O dotację można ubiegać się na inwestycje zrealizowane między 28 maja a 31 grudnia 2024 r.
  • Wnioski będzie można składać przez trzy miesiące od uruchomienia naboru lub do wyczerpania środków.
  • Budżet na wznowienie naboru wynosi 70 mln zł i pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
  • Szacuje się, że wsparcie trafi do ok. 3 tys. gospodarstw domowych.

Dotacje na kotły gazowe – zasady jak w programie przed reformą

Dotacje na kotły gazowe w programie Czyste Powietrze będą obowiązywać na zasadach sprzed reformy. Będą mogli się o nie ubiegać właściciele lub współwłaściciele istniejących budynków lub lokali mieszkalnych, spełniający kryteria dochodowe kwalifikujące do jednego z trzech poziomów wsparcia: podstawowego (roczny dochód do 135 tys. zł), podwyższonego (miesięczny dochód na osobę do 1894 zł w gospodarstwach wieloosobowych lub 2651 zł w jednoosobowych) oraz najwyższego (dochód odpowiednio do 1090 zł lub 1526 zł, albo prawo do odpowiednich zasiłków).

Wnioski o dofinansowanie na kocioł gazowy będzie można składać w WFOŚiGW samodzielnie (online lub w papierze) lub przez pełnomocnika.

Zakres dotacji na instalację gazową

W ramach wznowionego naboru właściciele i współwłaściciele budynków mieszkalnych będą mogli ubiegać się o dotację na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na instalację gazową. Wsparcie obejmuje m.in. zakup i montaż kotła lub kotłowni gazowej, instalację c.o. i c.w.u. oraz dokumentację projektową. Konieczne jest też trwałe wyłączenie z użytku starego źródła ciepła na paliwo stałe, np. przez zezłomowanie.

Gaz z Funduszy Europejskich – ostatnia szansa na dofinansowanie

Zgodnie z dyrektywą budynkową (EPBD), od 2025 r. nie można finansować kotłów na paliwa kopalne ze środków publicznych. Polska jednak korzysta z wyjątku, pozwalającego na dalsze wsparcie inwestycji gazowych, bo naszym priorytetem pozostaje wymiana kopciuchów. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze (ze środków FEnIKS) będzie możliwe tylko dla inwestycji zrealizowanych do 31 grudnia 2024 r. i kosztów poniesionych do tego dnia. Kotły olejowe nie będą dotowane.

Kończy się okres przejściowy w obecnym programie Czyste Powietrze

Do końca lipca 2025 r. trwa okres przejściowy programu Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać dotacje na inwestycje rozpoczęte po 28 maja 2024 r. na zasadach z ubiegłego roku sprzed reformy. Jeśli beneficjent chce skorzystać w ramach tego przejściowego naboru z dotacji zarówno na termomodernizację, jak i w ramach naboru od połowy lipca 2025 r. na kocioł gazowy, musi złożyć dwa oddzielne wnioski. Jeśli jako pierwszy zostanie złożony wniosek o dotację na kocioł gazowy, skorzystanie z dotacji na termomodernizację będzie możliwe dopiero po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji w kocioł gazowy. Nabór od 15 lipca 2024 r. tylko na inwestycje w kotły gazowe będzie trwał trzy miesiąca.

Przypominamy, że w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze, obowiązującej od 31 marca 2025 r., wsparcie finansowe nie obejmuje już kotłów gazowych, olejowych ani innych urządzeń na paliwa kopalne. Nowy nabór – finansowany z Funduszu Modernizacyjnego – koncentruje się wyłącznie na rozwiązaniach opartych na odnawialnych źródłach energii – to one wyznaczają kierunek wsparcia w ramach programu po reformie.

czystepowietrze.gov.pl

Gminny Punkt Konsultacyjno - Informacyjny programu "Czyste powietrze" jest czynny w każdą środę i czwartek w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Pocztowej 8 pok. nr 32, tel. 83 372 62 16.

 

Pytania i odpowiedzi:

  1. Wymieniam kopciucha na kocioł gazowy (koszty zakupu i instalacji źródła na gaz poniesione między 28 maja a 31 grudnia 2024 r.) bez termomodernizacji – można to zrobić składając wniosek o dofinansowanie w ramach części 5) programu, której nabór rusza 15 lipca 2025 r.
  2. Wymieniam kopciucha na źródło na gaz (koszty zakupu i instalacji źródła na gaz poniesione między 28 maja a 31 grudnia 2024 r.) z termomodernizacją, której koszty poniosłem od 28 maja 2024 r. – zaleca się najpierw złożyć wniosek w trwającym od 31 marca naborze na termomodernizację. 31 lipca 2025 r.  kończy się okres przejściowy na składanie wniosków na przedsięwzięcia, których realizację rozpoczęto od 28 maja 2024 r. Od 1 sierpnia 2025 r. do dofinansowania będzie można kwalifikować koszty poniesione maksymalnie do 6 miesięcy wstecz od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Wniosek na dofinansowanie kotła gazowego można złożyć w naborze, który startuje 15 lipca.
  3. Nie wymieniam kopciucha na kocioł gazowy, ale poniosłem koszty termomodernizacji od 28 maja 2024 r. -Wniosek na termomodernizację można złożyć do 31 lipca 2025 r. Od 1 sierpnia 2025 r. nie obowiązuje już okres przejściowy, czyli do dofinansowania będzie można kwalifikować koszty poniesione maksymalnie do 6 miesięcy wstecz od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.
  4. Wymieniam kopciucha na kocioł gazowy (koszty zakupu i instalacji źródła na gaz poniesione między 28 maja a 31 grudnia 2024 r.)  z termomodernizacją. Jeśli pierwszy wniosek zostanie złożony w naborze gazowym to drugi może być złożony dopiero po rozliczeniu pierwszego,  czyli po wypłacie dotacji na gaz. Ponoszenie kosztów na termomodernizację wiąże się więc z ryzykiem przeterminowania faktur, w takiej sytuacji lepiej złożyć jako pierwszy wniosek na termo w nowym naborze a jako drugi na gaz, bo wtedy będą mogły być rozliczane równolegle.
  5. Nie wymieniam kopciucha na kocioł gazowy i poniosłem koszty termomodernizacji nie później niż 6 miesięcy wstecz do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie - wniosek można złożyć w ramach naboru uruchomionego od 31 marca 2025 r. o ile spełnione są inne warunki dotyczące okresu kwalifikowalności, m.in. rozpoczęcie przedsięwzięcia do 6 miesięcy wstecz od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

 

grafika do mediów społecznościowych

Zobacz także

Nagrody za wyjątkowe osiągnięcia

09 czerwca 2026

Do 7 lipca można składać wnioski o przyznanie nagród Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski dla wybitnie uzdolnionych dzieci i młodzieży za rok szkolny 2025/2026. O nagrody mogą ubiegać się uczniowie klas IV–VIII...

XXIX Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28 maja 2026 r.

22 maja 2026

Zawiadamiam o posiedzeniu XXIX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 maja 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Lubelskiej...

„Ekonolulu” – ekologiczna lekcja dla najmłodszych

19 maja 2026

18 maja uczniowie klas 0-3 międzyrzeckich szkół podstawowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uczestniczyli w interaktywnym spektaklu ekologicznym „Ekonolulu”, wystawionym przez Teatr Kultureska w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury....

Zapraszamy na obchody Dnia Patrona Miasta

13 maja 2026

Międzyrzec Podlaski przygotowuje się do obchodów Dnia Patrona Miasta - św. Jana Pawła II. W dniach 16-17 maja mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i religijnych organizowanych z tej...

Żałoba na terenie miasta

08 maja 2026

7 maja zmarł ks. kan. Józef Brzozowski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, Honorowy Obywatel Miasta. W związku z tym burmistrz miasta Paweł Łysańczuk podpisał zarządzenie w...

Akcja sprzątania Miasta z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi

27 kwietnia 2026

W dniach 22–24 kwietnia na terenie Międzyrzeca Podlaskiego odbyła się akcja sprzątania miasta zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W inicjatywie aktywnie uczestniczyli uczniowie międzyrzeckich szkół podstawowych wraz z opiekunami ....

Druga edycja projektu dla seniorów

30 kwietnia 2026

Fundacja Wipasz Pomocna Dłoń przekazała miastu 150 tysięcy złotych na realizację programu „Senior w potrzebie". Pieniądze będą wydatkowane na działania aktywizujące najstarszych mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego. Inauguracja drugiej już edycji programu...

XXVIII Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28 kwietnia 2026 r.

23 kwietnia 2026

Zawiadamiam o posiedzeniu XXVIII Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Lubelskiej...

Dodatek motywacyjny dla pracowników Żłobka Miejskiego

15 kwietnia 2026

Żłobek Miejski w 2026 roku otrzyma wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w...

Rusza Akcja kastracja!

14 kwietnia 2026

17 kwietnia 2026 r. Miasto Międzyrzec Podlaski, we współpracy z Fundacją „Zwierz”, rozpoczyna akcję bezpłatnej kastracji i sterylizacji oraz znakowania (czipowania) zwierząt domowych – psów i kotów – należących do...