Aktualności
0
0
0
s2smodern

Firma Wipasz przeznaczy 100 tys. zł na potrzeby międzyrzeckich seniorów. Symboliczny czek został przekazany władzom miasta i seniorom 14 lipca podczas Dni Międzyrzeca.

Burmistrzowi miasta Pawłowi Łysańczukowi towarzyszyli przedstawiciele organizacji seniorów - beneficjenci wsparcia. - Jest nam bardzo miło być częścią tej inicjatywy, która właśnie rusza - pierwszej edycji programu „Senior w potrzebie” w Międzyrzecu Podlaskim. Proszę o skuteczne wykorzystanie tych środków - powiedział Tomasz Sienkiewicz, wiceprezes ds. finansowych firmy Wipasz i reprezentujący Fundację Wipasz „Pomocna Dłoń”. - Staramy się, żeby seniorzy czuli się w naszym mieście dobrze. Bardzo dużo im zawdzięczamy. To są nasi dziadkowie, rodzice, opiekunowie. Jestem przekonany, że te pieniądze będą bardzo dobrze wykorzystane. I uruchomimy je jak najszybciej – zapewnił burmistrz Łysańczuk. W urzędzie miasta finalizowany jest właśnie plan działań aktywizujących starszych mieszkańców miasta z udziałem samych zainteresowanych. Seniorzy z pewnością mogą liczyć na integracyjne wyjazdy do teatru, muzeum czy kina oraz zajęcia sportowe, rekreacyjne i kulturalne. To nie wszystko. Miasto przeznaczy jedno z pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na działalność mającego wkrótce powstać Klubu Seniora. Będzie to miejsce spotkań, integracji i utrzymywania kontaktów społecznych, ma przeciwdziałać izolacji i samotności, które są częstymi problemami wśród osób starszych. Chodzi też o budowanie poczucia wspólnoty i wsparcia emocjonalnego.

senior w potrzebie

0
0
0
s2smodern

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia. - Buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą nagrzewa się i temperatura w środku sięga nawet 70*C. Metalowy łańcuch rozgrzewa się do podobnych temperatur i może powodować poparzenia na skórze zwierzęcia. Dlatego apelujemy, żeby latem zwrócić jeszcze większą uwagę na zwierzęta! – alarmują przedstawiciele Fundacji ZWIERZ.

Jeśli pies przebywa na zewnątrz powinno mieć stworzone odpowiednie warunki. Zwierzę musi mieć stały dostęp do wody zdatnej do picia. Nie zapomnij jej wymieniać. Jeśli pies wylewa wodę, przytwierdź naczynie. Miejsce do schronienia powinno być zacienione. Jeśli pies przebywa w budzie, powinna być odizolowana, pokryta papą lub drewnem. Blacha i wszystkie inne metalowe przedmioty nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą powodować poparzenia.

Jeśli pies przebywa w ogrodzonej przestrzeni, pamiętajmy, aby wielkość kojca była dostosowana do wielkości psa. Zwierzak powinien móc się swobodnie poruszać.

W Ustawie o ochronie zwierząt ustawodawca wskazał, że pies na uwięzi nie może być dłużej niż 12 godzin na dobę a uwięź nie może być krótsza niż 3 metry. Nie ma wątpliwości jednak, że najlepiej zrezygnować z tego rozwiązania. Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego psa przed upałami oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Jeżeli na stałe utrzymujesz psa w warunkach zagrażających jego zdrowiu a nawet życiu lub powodującym cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust.2 pkt 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

dog 6961236 1280

0
0
0
s2smodern

Nasz gminny punkt programu Czyste powietrze skutecznie wspiera mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. Miasto Międzyrzec Podlaski znalazło się na pierwszym miejscu w województwie lubelskim w rankingu gmin programu „Czyste Powietrze”.

W ogólnym zestawieniu, które uwzględnia 657 najaktywniejszych z 2162 gmin mamy 60 miejsce. Oznacza to, że otrzymamy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 30 tys. zł na zadania związane z dalszym wdrażaniem tego programu. Najnowszy ranking obejmuje zestawienie aktywności gmin w składaniu wniosków o dofinansowanie w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Liczba wniosków na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku jest odnoszona do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy (na podstawie danych z GUS).

Przypominamy, że Gminny Punkt Konsultacyjno - Informacyjny programu "Czyste powietrze" jest czynny w każdą środę i czwartek w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Pocztowej 8 pok. nr 32, tel. 83 372 62 16.

czyste powietrze logo v12 02 1

0
0
0
s2smodern

Sympatycy znanego show Polsatu spotkają się z jego bohaterami. Już 6 lipca do Międzyrzeca przyjadą prawie wszyscy uczestnicy trzeciej edycji programu Farma.

Wszystko to za sprawą międzyrzeczanki – Renaty Zalewskiej, jednej z bohaterek programu, która będzie obchodzić swoje 50. urodziny i zaprosiła na nie przyjaciół z reality show. 6 lipca na stanicy Stowarzyszenia Rozwoju Żeglarstwa o godz. 16.00 rozpocznie się wyjątkowe spotkanie z fanami programu. Wstęp jest wolny. – W Międzyrzecu pojawią się uczestnicy ostatniego sezonu oraz uczestniczka wcześniejszej edycji znana jako „Młoda z Farmy”. Nie wiem czy pojawi się Seweryn oraz zwycięzczyni Angelika, która niedawno urodziła dziecko. Mam jednak wielką nadzieję, że spotkamy się w komplecie. Anie obiecała, że zaśpiewa kilka swoich piosenek. To będzie znakomita okazja, by poznać osoby, które przez wiele tygodni oglądało się telewizji – zaprasza Renata Zalewska, czyli nasza Renia z Farmy. Będzie również czas wspólne zdjęcia i autografy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00. 

mini Grupowe farma Fot Kala Kielbasinska 03

 

0
0
0
s2smodern

W sobotę, 29 czerwca zapraszamy na Rodzinny Piknik u Potockich. Impreza rozpocznie się o godz. 16. W programie są między innymi animacje dla dzieci, gra w Bumper Ball (dmuchane kule) i strzelanie z łuków. Na miejscu będą odpłatne dmuchańce i stoisko gastronomiczne. Na piknik można zabrać również własny sprzęt: koce, grille i prowiant. Organizatorem pikniku jest burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski, Miejska Biblioteka Publiczna,  Miejski Ośrodek Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

438165083 854594160045479 8789916091478862831 n

0
0
0
s2smodern
Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim to kolejne, bo 34 miejsce w Polsce, w którym powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). W poniedziałek 17 czerwca nastąpiło jej otwarcie. Przy „eksponatach” świetnie bawili się i młodsi, i dorośli. 
 
Odwiedzający mogą zwiedzać interaktywną wystawę składająca się z kilkunastu eksponatów, a w Majsterni korzystać z przestrzeni warsztatowej, która służy swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa obejmuje różne dziedziny nauki, dzięki czemu zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło czy ludzki organizm. Podczas wizyty w tym centrum nauki można sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. To okazja, by stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem i zmierzyć się z siłą grawitacji. - To, że SOWA wylądowała w Międzyrzecu, to jest zarówno wyzwanie dla naszego miasta, ale także ogromna szansa. SOWA jest po to, aby nasi uczniowie nie byli w tyle za uczniami z większych ośrodków. Musimy stwarzać równe szanse od samego startu. Ale jestem przekonany, że każdy z nas, bez względu na wiek, wykształcenie, zaangażowanie w to czym się interesuje, znajdzie w Strefie coś dla siebie – mówił burmistrz miasta Paweł Łysańczuk.
 
W uroczystym otwarciu małego centrum nauki uczestniczyły Dyrektor Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Barbara Szelewa-Kropownicka oraz Irena Cieślińska, Dyrektor Programowa Centrum Nauki Kopernik.
 
SOWA jest czynna od wtorku do czwartku w godzinach 8:00-15:00 oraz w wybrane niedziele w miesiącu. Darmowe wejściówki można odebrać w sekretariacie urzędu miasta.
 
 
441534169 1124382232196115 86642538827149240 n
0
0
0
s2smodern

W dniach w dniach 22 czerwca (sobota) od godz. 08:00 do 27 czerwca (czwartek) godz. 18:00 odbędzie się protest przewoźników na skrzyżowaniu dróg DK2 i DK19, który przewiduje całkowitą blokadę ruchu. Organizatorem zgromadzenia Komitet Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu. We wszelkich sprawach związanych ze zgromadzeniem należy się kontaktować z przewodniczącym zgromadzenia pod numerem telefonu: 601 555 218. Protest ma na celu zwrócenie uwagi na trudną sytuację przedsiębiorstw transportowych i zagrożenie tysięcy miejsc pracy.

Apelujemy o wybieranie alternatywnych dróg oraz zachowanie szczególnej ostrożności w tym czasie oraz stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy. Wyruszając w drogę powinniśmy uwzględnić dłuższy niż zwykle czas dojazdu. Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo kierujących, mieszkańców jak i samych protestujących.

Proponowane objazdy dla samochodów ciężarowych:

- Siedlce- Łuków- Radzyń Podlaski (DK-63)- Wisznice kierunek Biała Podlaska (DW-812)

- Białystok (DK-19)-Siemiatycze (DK-62)- Sokołów Podlaski (DK-63)- Siedlce-Łuków- Radzyń Podlaski.

 

417519382 485462860675266 6712334091227248169 n

0
0
0
s2smodern

Podczas obrad Zwyczajnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zgromadzenia Regionalnego Związku Gmin Lubelszczyzny w gminie Jabłonna wybrane zostały wybrane nowe władze na Kadencję 2024-2029. Do zarządu ZGL wybrano burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Pawła Łysańczuka. To znaczący krok w kierunku wzmacniania regionalnej współpracy oraz integracji samorządowej.

Posiedzenie odbyło się 19 czerwca. Nowym przewodniczącym zarządu został Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice, pierwszym wiceprzewodniczącym - Adam Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego, a drugim Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta Lublin. Głównym celem działalności związku jest reprezentowanie i obrona interesów gmin i rozwiązywanie wspólnych problemów samorządów.  Miasto należy do Związku Gmin Lubelszczyzny od 2022 r. Oznacza to, że mamy większą możliwość realizowania działań wspierających ideę samorządu terytorialnego oraz opracowywania stanowisk i opinii w sytuacjach zmieniających się przepisów. W ciągu 24 lat działalności związek zorganizował kilkaset konferencji, szkoleń i warsztatów angażując jako prelegentów najlepszych specjalistów w kraju. Podejmował stanowiska w takich sprawach jak: gminna edukacja publiczna, finanse samorządów, gospodarka odpadami komunalnymi, fundusze UE, zrealizował kilkadziesiąt projektów finansowanych ze środków zewnętrznych.

448458454 898163865688388 521983656365708080 n

Zobacz także

100 tys. na aktywizację seniorów

23 lipca 2024

Firma Wipasz przeznaczy 100 tys. zł na potrzeby międzyrzeckich seniorów. Symboliczny czek został przekazany władzom miasta i seniorom 14 lipca podczas Dni Międzyrzeca. Burmistrzowi miasta Pawłowi Łysańczukowi towarzyszyli przedstawiciele organizacji...

Uwaga na zwierzęta w trakcie upałów!

23 lipca 2024

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w...

Najlepszy punkt w województwie

01 lipca 2024

Nasz gminny punkt programu Czyste powietrze skutecznie wspiera mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. Miasto Międzyrzec Podlaski znalazło się na pierwszym miejscu w województwie lubelskim w...

Uczestnicy programu Farma w Międzyrzecu!

25 czerwca 2024

Sympatycy znanego show Polsatu spotkają się z jego bohaterami. Już 6 lipca do Międzyrzeca przyjadą prawie wszyscy uczestnicy trzeciej edycji programu Farma. Wszystko to za sprawą międzyrzeczanki – Renaty Zalewskiej,...

Rodzinny piknik w parku

25 czerwca 2024

W sobotę, 29 czerwca zapraszamy na Rodzinny Piknik u Potockich. Impreza rozpocznie się o godz. 16. W programie są między innymi animacje dla dzieci, gra w Bumper Ball (dmuchane kule)...

SOWA w pałacu Potockich już otwarta!

21 czerwca 2024

Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim to kolejne, bo 34 miejsce w Polsce, w którym powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). W poniedziałek 17 czerwca nastąpiło jej otwarcie. Przy „eksponatach”...

Uwaga! Blokada na skrzyżowaniu dróg krajowych

21 czerwca 2024

W dniach w dniach 22 czerwca (sobota) od godz. 08:00 do 27 czerwca (czwartek) godz. 18:00 odbędzie się protest przewoźników na skrzyżowaniu dróg DK2 i DK19, który przewiduje całkowitą blokadę...

Burmistrz Międzyrzeca w zarządzie ZGL

21 czerwca 2024

Podczas obrad Zwyczajnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zgromadzenia Regionalnego Związku Gmin Lubelszczyzny w gminie Jabłonna wybrane zostały wybrane nowe władze na Kadencję 2024-2029. Do zarządu ZGL wybrano burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Pawła Łysańczuka. To...

IV Sesja IX Kadencji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28.06.2024 r.

19 czerwca 2024

Zapraszam na posiedzenie IV Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 czerwca 2024 r. o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy...

Stypendia od marszałka województwa lubelskiego

14 czerwca 2024

Województwo Lubelskie realizuje programy stypendialne będące programami wsparcia finansowego dla zdolnych uczniów (kształcących się w formie dziennej) - "Lubelskie wspiera uzdolnionych 2024-2025" oraz "Lubelska kuźnia talentów”. Nabór o przyznanie stypendiów...