Aktualności
0
0
0
s2smodern

W Międzyrzecu Podlaskim powstanie "Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA". To wyjątkowe miejsce stworzymy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. 19 listopada w Drohiczynie, gdzie SOWA już funkcjonuje, odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie tego typu przestrzeni w kolejnych miastach.

Do projektu SOWA zakwalifikowało się 16 instytucji w Polsce, wśród nich Międzyrzec Podlaski, który w Drohiczynie reprezentował zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk - To ogromne wyróżnienie dla naszego miasta, bo konkurencja była bardzo duża. Jestem przekonany, że poznawanie tajników wiedzy poprzez zabawę i eksperymenty to najlepszy sposób edukacji - podkreśla Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza miasta. Małe centrum nauki powstanie w części pałacu Potockich. - Na początku przyszłego roku odbędzie się wizja lokalna przygotowująca nas do urządzenia SOWY pod okiem koordynatora z Centrum Nauki Kopernik – dodaje zastępca.

Centrum Nauki Kopernik otrzymało dotację celową z Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021-2023. Dzięki inicjatywie SOWA w kraju powstaje ogólnopolska sieć lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. Wniosek o takie małe centrum naukowe złożył Miejski Ośrodek Kultury i aplikacja uzyskała pozytywną decyzję.

SOWA składa się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej. CN Kopernik przekazuje każdej placówce wystawę, czyli kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Do dyspozycji każda instytucja będzie miała również majsternię. To z kolei przestrzeń warsztatowa, przeznaczona do zajęć praktycznych, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie i inżynieryjne. Obejmuje wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy, zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Dodatkowo Centrum Nauki Kopernik udostępnia każdej placówce pakiet dobrych praktyk, w tym scenariusze zajęć prowadzonych w ośrodku, pomysły na wydarzenia oraz proponuje dołączenie do jednego z programów. Kopernik oferuje również placówkom wsparcie, współpracę i sieciowanie. Każdej Strefie przekazuje materiał z opisem projektu i rekomendowanymi rozwiązaniami, dotyczącymi jego prowadzenia – dzieli się swoim know-how. Szkoli również w zakresie rozwoju kadry technicznej (techniczna instrukcja obsługi eksponatów, zasady eksploatacji, gwarancji i realizacji ewentualnych napraw) i kadry animatorskiej.

Projekt SOWA ma na celu wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi, przyjaznymi dla uczenia się dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich, by zwiększyć ich kapitał naukowy. Ma również spowodować wzrost zainteresowania nauką w społeczeństwie oraz motywować do wyboru ścieżki edukacyjnej i kariery naukowej. Pokazać, że nauka nie jest zbiorem faktów, ale sposobem zdobywania wiedzy i poznawania świata.

sowa

sowa 4

Zobacz także

Uwaga na zwierzęta w trakcie upałów!

23 lipca 2024

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w...

Najlepszy punkt w województwie

01 lipca 2024

Nasz gminny punkt programu Czyste powietrze skutecznie wspiera mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. Miasto Międzyrzec Podlaski znalazło się na pierwszym miejscu w województwie lubelskim w...

Uczestnicy programu Farma w Międzyrzecu!

25 czerwca 2024

Sympatycy znanego show Polsatu spotkają się z jego bohaterami. Już 6 lipca do Międzyrzeca przyjadą prawie wszyscy uczestnicy trzeciej edycji programu Farma. Wszystko to za sprawą międzyrzeczanki – Renaty Zalewskiej,...

Rodzinny piknik w parku

25 czerwca 2024

W sobotę, 29 czerwca zapraszamy na Rodzinny Piknik u Potockich. Impreza rozpocznie się o godz. 16. W programie są między innymi animacje dla dzieci, gra w Bumper Ball (dmuchane kule)...

SOWA w pałacu Potockich już otwarta!

21 czerwca 2024

Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim to kolejne, bo 34 miejsce w Polsce, w którym powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). W poniedziałek 17 czerwca nastąpiło jej otwarcie. Przy „eksponatach”...

Uwaga! Blokada na skrzyżowaniu dróg krajowych

21 czerwca 2024

W dniach w dniach 22 czerwca (sobota) od godz. 08:00 do 27 czerwca (czwartek) godz. 18:00 odbędzie się protest przewoźników na skrzyżowaniu dróg DK2 i DK19, który przewiduje całkowitą blokadę...

Burmistrz Międzyrzeca w zarządzie ZGL

21 czerwca 2024

Podczas obrad Zwyczajnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zgromadzenia Regionalnego Związku Gmin Lubelszczyzny w gminie Jabłonna wybrane zostały wybrane nowe władze na Kadencję 2024-2029. Do zarządu ZGL wybrano burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Pawła Łysańczuka. To...

IV Sesja IX Kadencji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28.06.2024 r.

19 czerwca 2024

Zapraszam na posiedzenie IV Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 czerwca 2024 r. o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy...

Stypendia od marszałka województwa lubelskiego

14 czerwca 2024

Województwo Lubelskie realizuje programy stypendialne będące programami wsparcia finansowego dla zdolnych uczniów (kształcących się w formie dziennej) - "Lubelskie wspiera uzdolnionych 2024-2025" oraz "Lubelska kuźnia talentów”. Nabór o przyznanie stypendiów...

Żywiołowa impreza na jeziorkach

12 czerwca 2024

Blisko 300 małych zawodników wystartowało w 4 edycji Biegu na żywioł, zorganizowanym 2 czerwca przez Stowarzyszenie Elementem na międzyrzeckich jeziorkach. Dzieci, w zależności od wieku miały do pokonania dwie trasy,...