Honorowi obywatele Miasta Międzyrzec Podlaski
get img
Ryszard Turyk – nauczyciel, działacz solidarnościowy, samorządowy i społeczny. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.
 
Urodził się w 1948 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące ukończył w międzyrzecu Podlaskim. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim gdzie uzyskał tytuł magistra filozofii. W latach 1972-1982 pracował jako instruktor szkoleniowy w Oddziale wojewódzkim Stowarzyszenia PAX w Lublinie a później w Białej Podlaskiej. W latach 80-tych działał w strukturach organizacji opozycyjnych, między innymi aktywnie w Klubie Myśli Politycznej „Dziekania”.
 
Po reformie samorządowej w 1990 roku został Marszałkiem Bialskopodlaskiego Sejmiku Samorządowego w Białej Podlaskiej oraz Przewodniczącym Rady Miasta w Międzyrzecu Podlaskim. Po reformie administracyjnej kandydował do Rady Powiatu i uzyskując mandat wybrany został Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Bialskiego (1998-2001).
 
W latach 1997-1999 pełnił funkcję redaktora naczelnego samorządowej gazety „Głos Międzyrzecki”. W kwietniu 1997 roku wybrany został Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Pod jego przewodnictwem wydano wiele cennych opracowań i publikacji tematycznie związanych z naszym miastem. Przez ten czas wydano 16 tomów „Rocznika Międzyrzeckiego”. Organizator wielu konkursów wiedzy o Międzyrzecu wśród młodzieży szkolnej, przede wszystkim konkursu „Międzyrzec – historia – dzień dzisiejszy”. TPN został uhonorowany dyplomem uznania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Krajową Radę Towarzystw Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bydgoszczy w 2014 roku.
 
Wyróżniony najwyższą nagrodą regionalną im. Zygmunta Klukowskiego i odznaką zasłużonego dla województwa lubelskiego. Za szerzenie wiedzy o Międzyrzecu i najbliższym regionie oraz promocję miasta otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W roku 2000 otrzymał odznakę „Zasłużony dla Miasta Międzyrzeca Podlaskiego” za szczególny wkład w rozwój samorządności oraz działalność na rzecz rozwoju miasta. Od 2003 roku jest Prezesem Koła Polskiego Związku Niewidomych w Międzyrzecu Podlaskim. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski otrzymał 15 grudnia 2015 roku.