Aktualności
0
0
0
s2smodern

13 października 2023 roku mija 100 rocznica śmierci Walerego Brochockiego, artysty malarza, pejzażysty, ilustratora, malarza Międzyrzeca.

Brochocki urodził się 15 grudnia 1847 roku we Włocławku na Kujawach. Był synem Tomasza, byłego oficera wojsk pruskich. Gdy miał 16 lat, został oddany przez rodziców do Szkoły Kadetów w Moskwie. Tu dał się poznać jako zdolny malarz i rysownik. W 1864 roku zrezygnował z kariery wojskowej, a w roku 1866 wstąpił do Warszawskiej Szkoły Rysunkowej i ukończył ją z wynikiem celującym. W 1869 wyjechał na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Tam kształcił się pod kierunkiem cenionego malarza pejzażysty prof. Liera, który poświęcał dużo uwagi studiom natury i krajobrazu. W 1877 wyjechał do Paryża, gdzie związał się ze szkołą francuską. Jego twórczość jest pasjonująca, pełna realizmu. Obrazy znajdują się na wielu zbiorowych wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą.

W końcu lat osiemdziesiątych powrócił do kraju, gdzie początkowo osiedlił się na Podolu, a następnie w Warszawie. Opuszczał jednak często stolicę, by w wędrówkach po Polsce szukać motywów dla swej twórczości. Przywoził z tych wypraw szkice rysunkowe i akwarelowe, które służyły mu do kompozycji obrazów olejnych, bądź jako rytowane odbitki umieszczane były w krajowych ilustrowanych czasopismach polskich. W swych podróżach odwiedzał Beserabię, Podole i Litwę. Do najprzyjemniejszych jego wycieczek należą piękne strony Izbicy na Lubelszczyźnie oraz Południowego Podlasia – Międzyrzeca i Białej Podlaskiej. Odwiedził też wiele innych miast i miasteczek, a w każdym z nich doszukiwał się czegoś charakterystycznego dla danej miejscowości.

Międzyrzec jest szczególnie wdzięczny Brochockiemu za pejzaże miasta i ukazanie życia jego mieszkańców. Nie wiadomo ile pejzaży naszego miasta wykonał. Jednak w Międzyrzecu był częstym gościem. Był urzeczony widokiem ubogich drewnianych domków na palach nad rzeka Krzną. Odczuwał życie ich mieszkańców – prostych ludzi, rzemieślników, robotników, kupców, tak bardzo zespolonych z miasteczkiem. Pejzaże zamieszczał w czasopismach lwowskich („Ognisko Domowe”) i warszawskich („Biesiada Literacka”, „Kłosy”, „Wędrowiec”, „Tygodnik Ilustrowany”).

Niezwykle skromny, nie zabiegał o rozgłos i popularność, nie dbał o stronę materialną. W ostatnich latach swojego życia otoczony był rodziną. Odszedł nagle i cicho 100 lat temu, zostawiając po sobie pamięć człowieka szlachetnego, uczciwego, skromnego. Artysty do końca wiernego swej umiłowanej sztuce, malarza związanego z epoką realizmu malarstwa polskiego drugiej połowy XIX wieku.

 

 Brochocki

 

Na podstawie:

  1. Brochocka Z.: Walery Brochocki – malarz Międzyrzeca w 50 rocznicę śmierci, [w:] „Rocznik Międzyrzecki”, t. V, Międzyrzec Podlaski, 1973, s. 183-184.
  2. Kornacki R.: Międzyrzec w życiorysy wpisany, Międzyrzec Podlaski, 2011, s. 36-37.
  3. Kowalski M.: Pejzażysta Walery Brochocki (15 XII 1847 – 13 X 1923), [w:] „Rocznik Międzyrzecki”, t. II, Międzyrzec Podlaski, 1970, s. 105-113.
0
0
0
s2smodern

Nowoczesne, jednopoziomowe i funkcjonalne – takie będzie przedszkole, które wybuduje miasto Międzyrzec. Magistrat pozyskał na ten cel aż 8 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja 8.

Nowy obiekt będzie się znajdował na rozwijającym się osiedlu wielorodzinnym przy ulicy Wyszyńskiego (w pobliżu ronda). Będzie to jednopoziomowy budynek o powierzchni użytkowej 2310 mkw z placem zabaw na dziedzińcu i przyległymi parkingami. W przestronnych salach dostosowanych do zabaw i zajęć dydaktycznych znajdzie się miejsce dla 6 oddziałów przedszkolnych (150 dzieci), w planach jest też kuchnia ze stołówką. Będzie to ekologiczny budynek z panelami fotowoltaicznymi i zielonym dachem, w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W budynku poza oddziałami przedszkolnymi znajdą się też dwa oddziały żłobkowe – a to dzięki dofinansowaniu w kwocie 1,8 mln zł, które pozyskaliśmy z Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat „MALUCH+” 2022-2029 - edycja 1, ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).

 

387781770 725261019645461 6181345872655437281 n

0
0
0
s2smodern

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim na 2024 rok dobiegło końca. W tegorocznej edycji zagłosowało 632 mieszkańców oddając 613 ważnych głosów. Wygrała budowa tężni solankowej, zdobywając ponad połowę głosów (317).

A tak prezentują się szczegółowe wyniki glosowania:

BOW

0
0
0
s2smodern

Urząd Miasta prowadzi zbiórkę dużych roślin doniczkowych do oranżerii w pałacu Potockich. Każda roślina otrzyma tabliczkę z imieniem właściciela.

Jeśli masz w domu rośliny doniczkowe, którymi chciałbyś się podzielić – chętnie je przyjmiemy. Przede wszystkim poszukujemy: paproci, filodendronów, palm kokosowych, palm doniczkowych, strelicji nicola, karłatek niskich i hortensji. Każda przekazana roślina otrzyma tabliczkę z imieniem właściciela.

W sprawie oddania rośliny prosimy o kontakt z Wydziałem Strategii i Rozwoju, tel. 83 372 62 16 lub 600 282 276.

 

potoccy 3

 

Zbiórka roślin www

 

 

0
0
0
s2smodern

Sześciu zawodników z klubu sportowego Atomiki SOSW Międzyrzec Podlaski z roczników 2008-2011 w dniach od brało udział w 6 edycji „Igrzysk Bez Barier”, które odbyły się w Wilkasach na Mazurach w dniach 13-15 września. W rywalizacji sportowej brało udział 250 zawodników z 22 szkół specjalnych z całej Polski.

Igrzyska rozpoczęto od wspólnej rozgrzewki na plaży. Następnie uczniowie rozegrali swoje mecze w piłkę nożną, przeciwko drużynom z Warszawy, Krakowa, Torunia oraz Legnicy. Kolejną dyscypliną były regaty żeglarskie. Drużyna w swojej grupie zajęła II miejsce. Ostatnią konkurencją był bieg na dystansie 1,5 km, najszybszym zawodnikiem drużyny, który jako pierwszy dotarł na metę był Paweł Wójcicki. Na zakończenie igrzysk każdy z uczestników otrzymał medale. Trenerami i opiekunami zawodników byli nauczyciele wychowania fizycznego i założyciele klubu sportowego ATOMIKI SOSW Międzyrzec Podlaski: Agnieszka Dołęga i Tomasz Bieńczyk.

image1 1 1

0
0
0
s2smodern

Międzyrzecki strongman Mateusz Skrzat zdobył 6. miejsce w kategorii wagowej powyżej 100 kg podczas Mistrzostw Świata Strongman federacji WHEA w Kuopio na Finlandii. To jedyna federacja, która rzeczywiście przeprowadza kontrole antydopingowe.

Mateusz po raz pierwszy startował w zawodach składających się z siedmiu konkurencji przeprowadzonych w dwa dni, i jak sam przyznaje były to najtrudniejsze i najważniejsze zawody w jego sportowej karierze. Pierwszym etapem były eliminacje i Mateusz przeszedł je pomyślnie pokonując cztery konkurencje: wyciskanie belki o wadze 115 kg, wyścig taczek (ciężar rzeczywisty w rękach 305 kg), podnoszenie worków na bark o wadze od 85 kg do 130 kg, przeciągnie siedząc 13-tonowej ciężarówki. W finale przerzucał worki ważące do 32 kg przez poprzeczkę, wykonał martwy ciąg na platformie podnosząc 270 kg! i wziął udział w wyścigu przenoszenia worków o wadze do 130 kg. Gratulujemy siły i determinacji.

9 1

0
0
0
s2smodern

Jeszcze w tym roku rozpocznie się remont ulicy Lubelskiej na odcinku od mostu nad Krzną do skrzyżowania z ulicą Partyzantów. Miasto pozyskało 113 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 13 września burmistrz miasta Zbigniew Kot i skarbnik miasta Barbara Łukaszuk podpisali umowę z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką na realizację tego zadania. Inwestycję wartą 347 tys. zł zrealizuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lubartowa.

379946415 3600075413597029 3601227765834701147 n

1460x616

0
0
0
s2smodern

Przy wszystkich międzyrzeckich szkołach podstawowych i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym powstały szkolne ogródki społeczne. Miasto Międzyrzec Podlaski zrealizowało projekt ekologiczny „Szkolny Ogródek Społeczny – SOS dla ekologii”.

We wrześniu w ramach zadania edukatorzy przeprowadzili serię warsztatów dla dzieci i młodzieży o uprawie roślin w cyklu rocznym oraz ich naturalnej pielęgnacji. Wszystkie miejskie podstawówki oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zyskały własny ogródek, w którym pod okiem instruktorów uczniowie posadzili m.in. warzywa, zioła oraz kwiaty. Dzięki temu dzieci będą mogły rozwijać swoją wiedzę ekologiczną, przyrodniczą oraz troskę o środowisko.

Projekt ten wpisuje się w zadania Miejskiej Inicjatywy Działań, która zakłada między innymi edukację ekologiczną i zazielenianie miasta.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

 

379636230 184675004647405 4978672755560744346 n

Zobacz także

Usuwanie azbestu - ważna informacja dla mieszkańców

10 czerwca 2026

Osoby, które wiosną 2026 r. złożyły w Urzędzie Miasta Międzyrzec Podlaski wnioski o pomoc w usunięciu azbestu, informujemy, że wszystkie zgłoszenia zostały przekazane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, który realizuje...

Nagrody za wyjątkowe osiągnięcia

09 czerwca 2026

Do 7 lipca można składać wnioski o przyznanie nagród Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski dla wybitnie uzdolnionych dzieci i młodzieży za rok szkolny 2025/2026. O nagrody mogą ubiegać się uczniowie klas IV–VIII...

XXIX Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28 maja 2026 r.

22 maja 2026

Zawiadamiam o posiedzeniu XXIX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 maja 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Lubelskiej...

„Ekonolulu” – ekologiczna lekcja dla najmłodszych

19 maja 2026

18 maja uczniowie klas 0-3 międzyrzeckich szkół podstawowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uczestniczyli w interaktywnym spektaklu ekologicznym „Ekonolulu”, wystawionym przez Teatr Kultureska w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury....

Zapraszamy na obchody Dnia Patrona Miasta

13 maja 2026

Międzyrzec Podlaski przygotowuje się do obchodów Dnia Patrona Miasta - św. Jana Pawła II. W dniach 16-17 maja mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i religijnych organizowanych z tej...

Żałoba na terenie miasta

08 maja 2026

7 maja zmarł ks. kan. Józef Brzozowski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, Honorowy Obywatel Miasta. W związku z tym burmistrz miasta Paweł Łysańczuk podpisał zarządzenie w...

Akcja sprzątania Miasta z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi

27 kwietnia 2026

W dniach 22–24 kwietnia na terenie Międzyrzeca Podlaskiego odbyła się akcja sprzątania miasta zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W inicjatywie aktywnie uczestniczyli uczniowie międzyrzeckich szkół podstawowych wraz z opiekunami ....

Druga edycja projektu dla seniorów

30 kwietnia 2026

Fundacja Wipasz Pomocna Dłoń przekazała miastu 150 tysięcy złotych na realizację programu „Senior w potrzebie". Pieniądze będą wydatkowane na działania aktywizujące najstarszych mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego. Inauguracja drugiej już edycji programu...

XXVIII Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28 kwietnia 2026 r.

23 kwietnia 2026

Zawiadamiam o posiedzeniu XXVIII Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Lubelskiej...

Dodatek motywacyjny dla pracowników Żłobka Miejskiego

15 kwietnia 2026

Żłobek Miejski w 2026 roku otrzyma wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w...