Aktualności
0
0
0
s2smodern

Do końca listopada Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa przyjmuje wnioski na bezpłatne czipowanie psów. Zabieg finansuje samorząd w ramach realizacji „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na ternie miasta Międzyrzec Podlaski”.

Warto skorzystać z oferty. Zwierzę może zaginąć lub zostać skradzione. W takim przypadku oznakowanie pupila jest nieocenioną pomocą w znalezieniu go przez opiekuna. Urządzenie pomaga w sprawnej identyfikacji zwierzęcia oraz jego odnalezieniu. Po wszczepieniu czipa kod można odczytać za pomocą odpowiedniego czytnika, w który wyposażone są gabinety weterynaryjne czy pracownicy schronisk.

Więcej informacji pod nr tel. 83 372 62 39. Wnioski o skierowanie na zabieg dostępne są tutaj: https://www.miedzyrzec.pl/images/ochrona_srodowiska/2022/wniosek_na_czipowanie_psa_RODO.pdf

 

dog g4dde4f748 1920

0
0
0
s2smodern

Znamy wyniki głosowania na projekty zaproponowane w Budżecie Obywatelskim na przyszły rok. Mieszkańcy w głosowaniu internetowym wybrali Budowę chodnika przy ul. Janusza Kusocińskiego. Wśród projektów społecznych wygrał pomysł – „Książka dużą czcionką – uzupełnienie zbiorów biblioteki i organizacja dwóch spotkań z pisarkami lub pisarzami".

Na zadania inwestycyjno – remontowe zagłosowało w sumie 661 mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego. Najwięcej, bo 229 głosów uzyskał pomysł „Budowa chodnika przy ul. J. Kusocińskiego” (koszt 90 tys. zł). 172 osoby poparły Osiedlowy plac zabaw, 151 wybrało projekt „O!Siłka – profesjonalne zewnętrzne atlasy treningowe”, natomiast pomysł zagospodarowania terenu rekreacyjnego przy promenadzie Zamczysko spodobał się 109 osobom. W głosowaniu na zadanie społeczne wzięło udział 489 osób. 281 z nich poparło projekt „Książka z dużą czcionką – wygoda czytania” (koszt 10 tys. zł) 208 oddało głos na warsztaty zielarskie „Siła z natury”. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2022 roku. Na oba miasto wyda łącznie 100 tys. zł.

246491048 372420447915694 9166287676008499079 n

0
0
0
s2smodern

19 lutego 2021 r. Sejmik Województwa Lubelskiego podjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa lubelskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli tzw. uchwałę antysmogową. Uchwała ta jest jednym z elementów planu walki z zanieczyszczeniem powietrza w naszym województwie i zakłada stopniową wymianę przestarzałych, „trujących” instalacji o mocy mniejszej niż 1 MW. Do 1 stycznia 2030 roku wszystkie kotły na paliwa stałe będą musiały spełniać wymagania w zakresie sezonowej sprawności i emisji zanieczyszczeń określone w rozporządzeniu komisji UE 2015/1189, tzw. wymagania ekoprojektu.

Ważniejsze treści wynikające z uchwały „antysmogowej”: 

  1. Jeśli masz wysokoemisyjny kocioł węglowy to masz czas na jego wymianę do dnia:
    • 31 grudnia 2023 r. – kotły bezklasowe i instalacje klas 1 i 2
    • 31 grudnia 2026 r. – instalacje klas 3 i 4
    • 31 grudnia 2029 r. – instalacje klasy 5

            na kocioł Ecodesign (zgodny z wymaganiami ekoprojektu) lub inne ekologiczne  i niskoemisyjne źródło ogrzewania.

  1. Budujesz nowy budynek i masz dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej – nie możesz zainstalować pieca na paliwo stałe.
  1. Nie możesz stosować następujących paliw:
    • miałów i mułów węglowych, flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem
    • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem
    • węgla kamiennego, który nie spełnia któregokolwiek z wymagań określonych prawem, oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem
    • biomasy, której wilgotność przekracza 20%.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego utworzono zespół Doradców Energetycznych, którzy pomogą zdobyć informacje dot. dofinansowania na wymianę kopciucha i podjąć decyzję o wyborze nowego źródła ciepła. Dane kontaktowe zespołu Doradców: nr telefonu (81) 5371617 i (81)5371616 lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie: https://ochronapowietrza.lubelskie.pl/

  1. Uchwała antysmogowa
  2. Ulotka dot. uchwały antysmogowej dla województwa lubelskiego

Jednocześnie przypominamy, że z dniem 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku lub lokalu ma obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Więcej informacji na stronie: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq  oraz w zakładce Ochrona Środowiska na stronie Urzędu Miasta: www.miedzyrzec.pl 

SMOG e1614081155418

 

0
0
0
s2smodern

NaprawmyTo.pl to proste narzędzie informatyczne, dzięki któremu każdy mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego może przesłać zgłoszenie na temat jego okolicy do odpowiedniej komórki w mieście.

 Zepsuta latarnia, zalegające śmieci, czy pomysł na sąsiedzkie zajęcia edukacyjne? Dzięki aplikacji sygnały mieszkańców trafią do urzędników, a użytkownicy będą na bieżąco otrzymywać na e- maila powiadomienia o postępie w sprawie - o tym, kto się nią zajmuje i na jakim etapie jest jej rozwiązanie.

Obsługa NaprawmyTo.pl zajmuje kilka sekund – wskazanie lokalizacji alertu, dodanie zdjęcia i kategorii sprawy. W chwili wysłania alertu wiadomość dociera do obsługujących system urzędników. Nic prostszego!

W serwisie nie chodzi tylko o naprawę bieżących problemów. - NaprawmyTo.pl jest także narzędziem umożliwiającym obywatelom współdecydowanie o mieście. Każdy mieszkaniec może wprowadzić dowolny pomysł na zmianę otoczenia – to daje nam możliwość dyskutowania o rozwoju miasta i jego kierunku – podkreśla Paweł Łysańczuk – zastępca burmistrza miasta.

Na razie miasto udostępniło kilkanaście alertów. Mieszkańcy mogą zgłaszać te dotyczące infrastruktury i ochrony środowiska. Wszelkie sygnały dotyczące zaśmiecania miasta, braku oświetlania, dewastacji i kradzieży mienia będą bardzo pomocne urzędnikom. W zależności od zainteresowania serwisem będziemy poszerzać katalog alertów.

Aby zgłosić alert wystarczy wejść na stronę NaprawmyTo.pl i zarejestrować się, a następnie wybrać miejsce na mapie. Osoby zarejestrowane mogą otrzymywać powiadomienia o postępach w sprawie mailem. Alerty, które zostały zgłoszone przez osoby zalogowane pojawią się na mapie od razu, te anonimowe podlegają obowiązkowej moderacji.

NaprawmyTo.pl to kolejne nowoczesne narzędzie, które miasto wykorzysta do komunikacji z mieszkańcami. Warto podkreślić, że od kilku tak funkcjonuje tu system powiadamiania SMS oraz aplikacja Blisko.

243450711 2860823260806815 5531303157835515700 n 1

 

0
0
0
s2smodern

Pod koniec roku przy Urzędzie Miasta pojawi się zewnętrzna winda. Inwestycja jest realizowana z myślą o osobach mających problemy z poruszaniem się. Ma ona ułatwić dostęp do urzędu osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z dziećmi.

Koszt budowy windy to ponad 410 tys. zł. Urząd Miasta otrzymał dofinansowanie do tego projektu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych, które wyniosło niecałe 115 tys. zł. Winda powstanie przy obecnym wejściu od ulicy Pocztowej. Będzie poruszała się od niskiego parteru do pierwszego piętra urzędu.Samorząd stara się, aby miejskie instytucje były dostępne dla wszystkich interesantów. Podobne rozwiązanie ułatwiające poruszanie się będzie zastosowane w pałacu Potockich i kinie Sława. Warto podkreślić, że miasto w tym roku dołożyło powiatowi bialskiemu 50 tys. zł do budowy windy przy przychodni przy ul. Wiejskiej.

 

243007210 186032083607457 8235728515040784163 n

0
0
0
s2smodern

Uprzejmie zawiadamiam o posiedzeniu XXXVII Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, która odbędzie się dnia 1 października 2021 r. o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Pocztowej 8.

0
0
0
s2smodern

cemetery 2821279 1920

Na okres Wszystkich Świętych ustala się podział stanowisk handlowych w wyznaczonych strefach (ul. Brzeska i Wyszyńskiego) o wymiarach 2m x 6m (mapki).

Zajęcie pasa drogowego obowiązuje od 30.10.2021 do 02.11.2021 r. Wnioski na zajęcie pasa wraz z załączoną mapką należy składać w Urzędzie Miasta w pok. 32 od dnia 1 października 2021r. w godzinach pracy urzędu lub mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule należy wpisać "Wniosek o zajęcie pasa na stanowisko handlowe". Wnioski złożone przed 1 października będą odrzucane.

Wniosek o zajęcie pasa drogowego - stanowiska handlowe

 

Międzyrzec Podlaski kwatery na stanowiska handlowe Layout12 1

Międzyrzec Podlaski kwatery na stanowiska handlowe1 1

0
0
0
s2smodern
Są młodzi, zdolni, a do tego osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. 8 września podczas Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego, 56 uczniów szkół podstawowych odebrało nagrody finansowe burmistrza miasta. Uroczystość odbyła się w ZPO3 w Międzyrzecu Podlaskim.
30 uczniów zostało nagrodzonych w dziedzinie nauki, 13 w dziedzinie artystycznej oraz 13 w dziedzinie sportowej. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 26 tys. zł. Burmistrz miasta gratulował zdolnej młodzieży, dziękował także rodzicom i nauczycielom. Rodzice nagrodzonych dzieci otrzymali listy gratulacyjne. Uroczystość uświetniły występy dzieci z ZPO3 – Amelia Modrzewska zaśpiewała piosenkę „Nie bój się chcieć”, Wiktor Daniluk zagrał na pianinie, a uczennice szkoły zaprezentowały się w specjalnie przygotowanej choreografii.
Nagrodzeni w dziedzinie nauki:
Michał Biernacki, Kacper Budrewicz, Wiktoria Grudzińska, Wiktoria Hubica, Kamil Pulik, Wiktor Siedlanowski, Natalia Byczyk, Zuzanna Byczyk, Weronika Ciok, Joanna Golec, Julia Golec, Maria Idzikowska, Barbara Janicka, Iga Kałużna, Krzysztof Krasuski, Piotr Michalak, Cezary Cap, Jakub Chalimoniuk, Wiktor Daniluk, Nina Hawryluk, Julia Hryciuk, Wiktoria Kamińska, Halan Karem, Wiktoria Leszczyńska, Dominika Lubańska, Amelia Modrzewska, Mikołaj Siedlanowski, Maria Stefaniuk, Michał Strep, Ada Zasadzińska
Nagrodzeni w dziedzinie artystycznej: 
Adrianna Domańska, Hubert Leszczuk, Maksymilian Woliński, Jan Chwedoruk, Michał Chodyka, Alicja Kijaczko, Agnieszka Rosińska, Paulina Sobczak, Anna Filipek, Wiktoria Lesiuk, Michał Majchrzak, Aleksandra Marciniuk, Karolina Tymoszuk
Nagrodzeni w dziedzinie sportu:
Kacper Siedlanowski, Zuzanna Franczuk, Jakub Jurkowski, Franciszek Korulczyk, Bartosz Majczyna, Karol Majczyna, Aleksandra Maksymiuk, Gabriela Markowska, Wiktor Mironiuk, Daria Myszka, Filip Pocztarski, Kacper Roszkowski, Jerzy Rzeńca
 
DSC 0573

Zobacz także

XXX Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 25 czerwca 2026 r.

19 czerwca 2026

  Zawiadamiam o posiedzeniu XXX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 25 czerwca 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul....

Usuwanie azbestu - ważna informacja dla mieszkańców

10 czerwca 2026

Osoby, które wiosną 2026 r. złożyły w Urzędzie Miasta Międzyrzec Podlaski wnioski o pomoc w usunięciu azbestu, informujemy, że wszystkie zgłoszenia zostały przekazane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, który realizuje...

Nagrody za wyjątkowe osiągnięcia

09 czerwca 2026

Do 7 lipca można składać wnioski o przyznanie nagród Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski dla wybitnie uzdolnionych dzieci i młodzieży za rok szkolny 2025/2026. O nagrody mogą ubiegać się uczniowie klas IV–VIII...

XXIX Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28 maja 2026 r.

22 maja 2026

Zawiadamiam o posiedzeniu XXIX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 maja 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Lubelskiej...

„Ekonolulu” – ekologiczna lekcja dla najmłodszych

19 maja 2026

18 maja uczniowie klas 0-3 międzyrzeckich szkół podstawowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uczestniczyli w interaktywnym spektaklu ekologicznym „Ekonolulu”, wystawionym przez Teatr Kultureska w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury....

Zapraszamy na obchody Dnia Patrona Miasta

13 maja 2026

Międzyrzec Podlaski przygotowuje się do obchodów Dnia Patrona Miasta - św. Jana Pawła II. W dniach 16-17 maja mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i religijnych organizowanych z tej...

Żałoba na terenie miasta

08 maja 2026

7 maja zmarł ks. kan. Józef Brzozowski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, Honorowy Obywatel Miasta. W związku z tym burmistrz miasta Paweł Łysańczuk podpisał zarządzenie w...

Akcja sprzątania Miasta z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi

27 kwietnia 2026

W dniach 22–24 kwietnia na terenie Międzyrzeca Podlaskiego odbyła się akcja sprzątania miasta zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W inicjatywie aktywnie uczestniczyli uczniowie międzyrzeckich szkół podstawowych wraz z opiekunami ....

Druga edycja projektu dla seniorów

30 kwietnia 2026

Fundacja Wipasz Pomocna Dłoń przekazała miastu 150 tysięcy złotych na realizację programu „Senior w potrzebie". Pieniądze będą wydatkowane na działania aktywizujące najstarszych mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego. Inauguracja drugiej już edycji programu...

XXVIII Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28 kwietnia 2026 r.

23 kwietnia 2026

Zawiadamiam o posiedzeniu XXVIII Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Lubelskiej...