Aktualności
0
0
0
s2smodern

coronavirus pixabay.jpg 219914347

Pojawienie się w Polsce koronawirusa to dla nas wszystkich trudna sytuacja. W trosce o bezpieczeństwo międzyrzeczan władze miasta podjęły decyzję o zamknięciu większych obiektów użyteczności publicznej. Od soboty nie będą też czynne targowiska.

Zgodnie z decyzją rządu od 12 do 25 marca zajęcia dydaktyczne w szkołach i placówkach oświatowych w Międzyrzecu Podlaskim zostają zawieszone, dotyczy to również zajęć prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury oraz inne podmioty zewnętrzne. Do odwołania zamknięta jest Miejska Biblioteka Publiczna, Kryta Pływalnia i inne obiekty Miejskiego Sportu i Rekreacji. Zawieszono też kurs autobusu komunikacji miejskiej. Od soboty nie będą czynne targowiska. Specjalne zasady obowiązują w Urzędzie Miasta w Międzyrzecu Podlaskim. Radzimy mieszkańcom, by w urzędzie załatwiali tylko sprawy pilne, których nie można przełożyć na późniejszy termin. Zawieszone zostały wtorkowe przyjęcia interesantów. - Bardzo proszę o stosowanie się do wszystkich zaleceń służb medycznych. W tym czasie musimy być odpowiedzialni i solidarni – apeluje burmistrz miasta Zbigniew Kot.

Wszystkie osoby, które zaobserwują u siebie objawy choroby, proszone są o kontakt pod wskazanymi przez służby sanitarne i epidemiologiczne numerami telefonów (dostępne w zakładce Koronawirus – co trzeba wiedzieć), gdzie uzyskają szczegółowe instrukcje, jak postępować w takiej sytuacji.

Pamiętajmy o naszych seniorach, którzy szczególnie narażeni są na powikłania związane z chorobą. Zaoferujmy pomoc starszym sąsiadom, którzy z obawy przed zarażeniem chcieliby pozostać przez najbliższy czas w swoich domach. Zadbajmy też o dzieci, by w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych ograniczyły kontakty towarzyskie.

Zachowajmy ostrożność, ale nie wpadajmy w panikę i przestrzegajmy procedur.

 

Zarządzenie Wojewódy Lubelskiego w sprawie zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa lubelskiego: http://gmina-podedworze.pl/attachments/article/1491/Zarz%C4%85dzenie%20WL%20z%2011.03.2020.pdf

0
0
0
s2smodern

Od 12 do 25 marca przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Co ważne, 12 i 13 marca szkoły będą otwarte, żeby rodzice mogli przygotować się do nowej sytuacji. W tych dniach nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

 

 unnamed 15

0
0
0
s2smodern

rose garden 4336753 1920 611933

Międzyrzeczanie mogą wziąć udział w ekologicznym konkursie i zmienić swoje otoczenie. Fundacja Banku Ochrony Środowiska organizuje VI edycję projektu grantowego „Zielona ławeczka”, który zachęca do angażowania się lokalnych społeczności w rewitalizację zaniedbanych zakątków na osiedlach.

Projekt „Zielona ławeczka” ma umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki czy mini ogrody z ławeczką. Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć strefy do odpoczynku i spotkań. To właśnie otwarta przestrzeń dostępna dla wszystkich pozwala na zawieranie nowych znajomości i zacieśnianie istniejących. Angażując mieszkańców organizatorzy chcą pokazać jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami – wystarczą tylko chęci i dobry pomysł.

Wartość grantu wynosi 1600 zł, jednak wsparcie finansowe może wynieść maksymalnie 1200 zł. Reszta kwoty to koszt ławki parkowej do ustawienia w odnowionym miejscu. Każdy zaakceptowany projekt otrzyma taką ławkę. W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy otwartych osiedli zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Udział w projekcie jest darmowy. Należy zebrać grupę co najmniej 5 sąsiadów, wspólnie stworzyć projekt wybranego terenu na swoim osiedlu i złożyć wniosek. Projekty będą oceniane przez partnerów merytorycznych konkursu z katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez cały czas trwania konkursu eksperci ci będą służyć pomocą.

Termin składania projektów mija 17 maja 2020 roku. Rejestracja na stronie internetowej konkursu www.zielonalaweczka.pl.

Projekt odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Klimatu.

ZL list do mieszkancow

0
0
0
s2smodern

89454077 2802276106531374 9174516405905653760 n

Zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowego Turnieju Tańca Break Dance - Wschodnia Bitwa vol. 2 , która odbędzie się 14 marca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Początek o godz. 11.

Wschodnia Bitwa to impreza popularyzująca taniec i doskonała okazja do konfrontacji dorobku artystycznego uczestników, wymiany doświadczeń oraz wyłonienie najlepszych tancerzy solowych w poszczególnych kategoriach. A będzie ich kilka m.in. bboying, footwork, bgirl contest oraz powermoves w kilku przedziałach wiekowych. Wstęp jest wolny.

0
0
0
s2smodern

AdobeStock 204485900

Wracamy do tematu zero waste (dosłownie: brak śmieci). 25 kwietnia w pałacu Potockich odbęda się warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat i dorosłych, które poprowadzi Anna Jaklewicz, podróżniczka i archeolożka.

Zajęcia, podczas których młodzi nauczą się segregować odpady i rozpoznawać znaki związane z recyklingiem będą ilustrowane ciekawymi zdjęciami i filmami. Dorosłym przybliżymy ideę zero waste. Podczas spotkania z Anią własnoręcznie przygotują oni chemię domową i woskowijki (alternatywa dla folii spożywczej i torebki śniadaniowej). Chętnych prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Organizatorem spotkania jest Urząd Miasta w Międzyrzecu Podlaskim. Liczba miejsc jest ograniczona (30 dzieci i 30 dorosłych).

Anna Jaklewicz: podróżniczka, archeolożka, ekoaktywistka, edukatorka. Autorka książek o Chinach i Indonezji, Inicjatorka społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci” oraz warsztatów ekologicznych dla dzieci i dorosłych.

0
0
0
s2smodern

unnamed

1 marca od godz. 12:00 odbędzie się VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", organizowany przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Zespół Szkół Technicznych w Międzyrzecu Podlaskim. Zawodnicy pobiegną na symbolicznym dystansie 1963 metrów, upamiętniającym datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, Józefa Franczaka ps. Lalek. Na ulicach: Sienkiewicza, Wiejskiej, Warszawskiej i Piłsudskiego będą chwilowe utrudnienia w ruchu.

cefceef15306cd42d419c2538e480615

0
0
0
s2smodern

 MIEDZYRZEC PODLASKI PLAKAT kopia

„Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” – to hasło kampanii wizerunkowej Związku Miast Polskich, w której bierze udział Międzyrzec Podlaski. Akcja podkreśla znaczenie współpracy środowiska samorządowego, wzmacnia poczucie wspólnoty i wskazuje, że współpraca pomiędzy miastami przynosi korzyści.

Jest to szczególnie ważne, bo w tym roku obchodzimy rocznicę 30-lecia samorządu terytorialnego. Przypominamy, że 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory do rad gmin. Były one efektem uchwalonej 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie terytorialnym, która została przygotowana przez Senat RP, wyłoniony w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Hasłem kampanii jest parafraza dewizy trzech muszkieterów „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” z powieści Aleksandra Dumasa, która została zaadaptowana do kontekstu kampanii i brzmi „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego. Podmiotem domyślnym tej frazy jest oczywiście miasto. Aby przekaz był atrakcyjny i intrygujący, hasło zostało przedstawione graficznie w formie ukazującej słowo „zysk”. Slogany poszczególnych kampanii lokalnych zostały zindywidualizowane, dzięki czemu komunikują one odbiorcom, że beneficjentem „zysku” płynącego ze współpracy miast jest właśnie ich miasto.

Kampania ma charakter ogólnopolski, a za sprawą miast członkowskich ZMP również lokalny. Przekaz zostanie skierowany zarówno do całego środowiska samorządowego ZMP, jak i do miast, które nie są jeszcze członkami Związku. Odbiorcami komunikatów staną się również mieszkańcy polskich miast. W przedsięwzięcie zaangażowało się 170 miast członkowskich ZMP, które zadeklarowały współpracę i aktywny udział w dystrybucji informacji na szczeblu lokalnym. - W ramach różnych sieci współpracy uczymy się od siebie nawzajem, czerpiemy inspiracje i kształtujemy lepszą rzeczywistość. W tym roku świętujemy 30 lat odrodzenia samorządu terytorialnego w naszym kraju. To doskonała okazja, aby pokazać, że państwo zdecentralizowane, z silnymi władzami lokalnymi to gwarancja zarządzania zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców – mówi Zbigniew Kot, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego.

O ustawach dla miast w Senacie

Kampanii wizerunkowej będą towarzyszyć debaty merytoryczne dotyczące spraw istotnych dla miast, organizowane przez Senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Związek Miast Polskich w Senacie. Podczas nich zostaną poruszone tematy dotyczące stanu finansów samorządowych, gospodarki odpadami, zmian w ustawach ustrojowych czy roli organizacji samorządowych w polskim życiu publicznym. Debaty zapoczątkują proces legislacyjny przygotowanych przez ZMP konkretnych projektów ustaw, które prezes Związku, senator Zygmunt Frankiewicz wniesie pod obrady Senatu. Pierwsza debata odbędzie się 2 marca i będzie dotyczyła finansów polskich miast i gmin. Debaty będą transmitowane online na profilu Związku na Facebooku i na stronie www.miasta.pl.

Kampania potrwa do 10 marca. ZMP i miasta będą jednak prowadzić działania komunikacyjne aż do majowych obchodów 30. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego. Komunikacja obejmie: Internet, portale samorządowe, media społecznościowe, lokalne nośniki reklamowe miast biorących udział w projekcie (citylighty, miejskie przestrzenie plakatowe i nośniki elektroniczne), działania public relations. Powstaną także publikacje na: portalu Onet, Nasze Miasto i w Polska Press. Za kampanię odpowiadają agencje - Synergia Creative i MORE Interactive.

 

0
0
0
s2smodern

laptop 3196481 1920

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosłan i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie w Białej Podlaskiej zapraszają przedsiębiorców na spotkanie, które odbędzie się 27 lutego w sali konferencyjnej bialskiego hotelu „Skala”. Liczba miejsc jest ograniczenia. Zgłoszenia do 26 lutego do godz. 10.00 pod nr tel. 722 245 583 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Agenda spotkania

Zobacz także

XXX Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 25 czerwca 2026 r.

19 czerwca 2026

  Zawiadamiam o posiedzeniu XXX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 25 czerwca 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul....

Usuwanie azbestu - ważna informacja dla mieszkańców

10 czerwca 2026

Osoby, które wiosną 2026 r. złożyły w Urzędzie Miasta Międzyrzec Podlaski wnioski o pomoc w usunięciu azbestu, informujemy, że wszystkie zgłoszenia zostały przekazane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, który realizuje...

Nagrody za wyjątkowe osiągnięcia

09 czerwca 2026

Do 7 lipca można składać wnioski o przyznanie nagród Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski dla wybitnie uzdolnionych dzieci i młodzieży za rok szkolny 2025/2026. O nagrody mogą ubiegać się uczniowie klas IV–VIII...

XXIX Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28 maja 2026 r.

22 maja 2026

Zawiadamiam o posiedzeniu XXIX Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 maja 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Lubelskiej...

„Ekonolulu” – ekologiczna lekcja dla najmłodszych

19 maja 2026

18 maja uczniowie klas 0-3 międzyrzeckich szkół podstawowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uczestniczyli w interaktywnym spektaklu ekologicznym „Ekonolulu”, wystawionym przez Teatr Kultureska w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury....

Zapraszamy na obchody Dnia Patrona Miasta

13 maja 2026

Międzyrzec Podlaski przygotowuje się do obchodów Dnia Patrona Miasta - św. Jana Pawła II. W dniach 16-17 maja mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i religijnych organizowanych z tej...

Żałoba na terenie miasta

08 maja 2026

7 maja zmarł ks. kan. Józef Brzozowski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, Honorowy Obywatel Miasta. W związku z tym burmistrz miasta Paweł Łysańczuk podpisał zarządzenie w...

Akcja sprzątania Miasta z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi

27 kwietnia 2026

W dniach 22–24 kwietnia na terenie Międzyrzeca Podlaskiego odbyła się akcja sprzątania miasta zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W inicjatywie aktywnie uczestniczyli uczniowie międzyrzeckich szkół podstawowych wraz z opiekunami ....

Druga edycja projektu dla seniorów

30 kwietnia 2026

Fundacja Wipasz Pomocna Dłoń przekazała miastu 150 tysięcy złotych na realizację programu „Senior w potrzebie". Pieniądze będą wydatkowane na działania aktywizujące najstarszych mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego. Inauguracja drugiej już edycji programu...

XXVIII Sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28 kwietnia 2026 r.

23 kwietnia 2026

Zawiadamiam o posiedzeniu XXVIII Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2026 r. o godz. 15:00 w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Lubelskiej...