Aktualności
0
0
0
s2smodern

13 października 2023 roku mija 100 rocznica śmierci Walerego Brochockiego, artysty malarza, pejzażysty, ilustratora, malarza Międzyrzeca.

Brochocki urodził się 15 grudnia 1847 roku we Włocławku na Kujawach. Był synem Tomasza, byłego oficera wojsk pruskich. Gdy miał 16 lat, został oddany przez rodziców do Szkoły Kadetów w Moskwie. Tu dał się poznać jako zdolny malarz i rysownik. W 1864 roku zrezygnował z kariery wojskowej, a w roku 1866 wstąpił do Warszawskiej Szkoły Rysunkowej i ukończył ją z wynikiem celującym. W 1869 wyjechał na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Tam kształcił się pod kierunkiem cenionego malarza pejzażysty prof. Liera, który poświęcał dużo uwagi studiom natury i krajobrazu. W 1877 wyjechał do Paryża, gdzie związał się ze szkołą francuską. Jego twórczość jest pasjonująca, pełna realizmu. Obrazy znajdują się na wielu zbiorowych wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą.

W końcu lat osiemdziesiątych powrócił do kraju, gdzie początkowo osiedlił się na Podolu, a następnie w Warszawie. Opuszczał jednak często stolicę, by w wędrówkach po Polsce szukać motywów dla swej twórczości. Przywoził z tych wypraw szkice rysunkowe i akwarelowe, które służyły mu do kompozycji obrazów olejnych, bądź jako rytowane odbitki umieszczane były w krajowych ilustrowanych czasopismach polskich. W swych podróżach odwiedzał Beserabię, Podole i Litwę. Do najprzyjemniejszych jego wycieczek należą piękne strony Izbicy na Lubelszczyźnie oraz Południowego Podlasia – Międzyrzeca i Białej Podlaskiej. Odwiedził też wiele innych miast i miasteczek, a w każdym z nich doszukiwał się czegoś charakterystycznego dla danej miejscowości.

Międzyrzec jest szczególnie wdzięczny Brochockiemu za pejzaże miasta i ukazanie życia jego mieszkańców. Nie wiadomo ile pejzaży naszego miasta wykonał. Jednak w Międzyrzecu był częstym gościem. Był urzeczony widokiem ubogich drewnianych domków na palach nad rzeka Krzną. Odczuwał życie ich mieszkańców – prostych ludzi, rzemieślników, robotników, kupców, tak bardzo zespolonych z miasteczkiem. Pejzaże zamieszczał w czasopismach lwowskich („Ognisko Domowe”) i warszawskich („Biesiada Literacka”, „Kłosy”, „Wędrowiec”, „Tygodnik Ilustrowany”).

Niezwykle skromny, nie zabiegał o rozgłos i popularność, nie dbał o stronę materialną. W ostatnich latach swojego życia otoczony był rodziną. Odszedł nagle i cicho 100 lat temu, zostawiając po sobie pamięć człowieka szlachetnego, uczciwego, skromnego. Artysty do końca wiernego swej umiłowanej sztuce, malarza związanego z epoką realizmu malarstwa polskiego drugiej połowy XIX wieku.

 

 Brochocki

 

Na podstawie:

  1. Brochocka Z.: Walery Brochocki – malarz Międzyrzeca w 50 rocznicę śmierci, [w:] „Rocznik Międzyrzecki”, t. V, Międzyrzec Podlaski, 1973, s. 183-184.
  2. Kornacki R.: Międzyrzec w życiorysy wpisany, Międzyrzec Podlaski, 2011, s. 36-37.
  3. Kowalski M.: Pejzażysta Walery Brochocki (15 XII 1847 – 13 X 1923), [w:] „Rocznik Międzyrzecki”, t. II, Międzyrzec Podlaski, 1970, s. 105-113.

Zobacz także

100 tys. na aktywizację seniorów

23 lipca 2024

Firma Wipasz przeznaczy 100 tys. zł na potrzeby międzyrzeckich seniorów. Symboliczny czek został przekazany władzom miasta i seniorom 14 lipca podczas Dni Międzyrzeca. Burmistrzowi miasta Pawłowi Łysańczukowi towarzyszyli przedstawiciele organizacji...

Uwaga na zwierzęta w trakcie upałów!

23 lipca 2024

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w...

Najlepszy punkt w województwie

01 lipca 2024

Nasz gminny punkt programu Czyste powietrze skutecznie wspiera mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. Miasto Międzyrzec Podlaski znalazło się na pierwszym miejscu w województwie lubelskim w...

Uczestnicy programu Farma w Międzyrzecu!

25 czerwca 2024

Sympatycy znanego show Polsatu spotkają się z jego bohaterami. Już 6 lipca do Międzyrzeca przyjadą prawie wszyscy uczestnicy trzeciej edycji programu Farma. Wszystko to za sprawą międzyrzeczanki – Renaty Zalewskiej,...

Rodzinny piknik w parku

25 czerwca 2024

W sobotę, 29 czerwca zapraszamy na Rodzinny Piknik u Potockich. Impreza rozpocznie się o godz. 16. W programie są między innymi animacje dla dzieci, gra w Bumper Ball (dmuchane kule)...

SOWA w pałacu Potockich już otwarta!

21 czerwca 2024

Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim to kolejne, bo 34 miejsce w Polsce, w którym powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). W poniedziałek 17 czerwca nastąpiło jej otwarcie. Przy „eksponatach”...

Uwaga! Blokada na skrzyżowaniu dróg krajowych

21 czerwca 2024

W dniach w dniach 22 czerwca (sobota) od godz. 08:00 do 27 czerwca (czwartek) godz. 18:00 odbędzie się protest przewoźników na skrzyżowaniu dróg DK2 i DK19, który przewiduje całkowitą blokadę...

Burmistrz Międzyrzeca w zarządzie ZGL

21 czerwca 2024

Podczas obrad Zwyczajnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zgromadzenia Regionalnego Związku Gmin Lubelszczyzny w gminie Jabłonna wybrane zostały wybrane nowe władze na Kadencję 2024-2029. Do zarządu ZGL wybrano burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Pawła Łysańczuka. To...

IV Sesja IX Kadencji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 28.06.2024 r.

19 czerwca 2024

Zapraszam na posiedzenie IV Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, które odbędzie się w dniu 28 czerwca 2024 r. o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy...

Stypendia od marszałka województwa lubelskiego

14 czerwca 2024

Województwo Lubelskie realizuje programy stypendialne będące programami wsparcia finansowego dla zdolnych uczniów (kształcących się w formie dziennej) - "Lubelskie wspiera uzdolnionych 2024-2025" oraz "Lubelska kuźnia talentów”. Nabór o przyznanie stypendiów...