Honorowi obywatele Miasta Międzyrzec Podlaski
PODLASKA 207030007 AR 0 0
Ireneusz Stolarczyk – lekarz medycyny, neurolog, absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku.
 
Urodził się 9 lutego 1950 roku w Gaczyskach w dzisiejszym powiecie ostrołęckim. Pracę zawodową rozpoczął w 1974 r. na stanowisku kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Rokitnie. W latach 1985 – 1987 kierował Zespołem Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim. Następnie przez trzy lata pracował na stanowisku lekarza wojewódzkiego w Białej Podlaskiej.  Od 1990 roku był dyrektorem międzyrzeckiego szpitala. Pracował również w poradni neurologicznej. Pod jego kierownictwem placówka rozwijała się – dyrektor skutecznie pozyskiwał pieniądze na infrastrukturę i wyposażenie. Dzięki jego staraniom udało się także uniknąć prywatyzacji placówki. Społeczeństwo miasta zawdzięcza mu rozbudowę i modernizację szpitala oraz całkowitą przebudowę infrastruktury technicznej, wyposażenie w sprzęt oraz aparaturę. W 1993 roku wybudowano nowy pawilon oddziału ginekologiczno-położniczego na 31 łóżek. Dzięki jego wytrwałym dążeniom rozbudowano i modernizowano oddziały: chirurgiczny, dziecięcy, wewnętrzny. Zbudowano także blok operacyjno-diagnostyczny. Dyrektor Stolarczyk doprowadził do tego, że szpital w Międzyrzecu zadłużony i w złym stanie stał się jednostką spełniającą wszelkie standardy europejskie. W 2013 roku otrzymał certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia i uplasował się na pierwszym miejscu spośród 700 tak funkcjonujących placówek w Polsce.
 
Za działalność zawodowa i społeczną odznaczono go „Brązowym Krzyżem Zasługi”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
Od 2006 do 2014 roku Ireneusz Stolarczyk był też radnym PSL w sejmiku województwa lubelskiego, gdzie pełnił m.in. funkcję przewodniczącego komisji ochrony zdrowia. Zmarł 14 czerwca 2014 roku, w wieku 64 lat.
 
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski otrzymał pośmiertnie 28 kwietnia 2015 roku.